DİRİSİ BELA ÖLÜSÜ BELA: QASIM SÜLEYMANİ Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:8 Minute, 16 Second


Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Qasım Süleymani’yi tanımayan yoktur. Yaşarken bölge halklarının başına bela olmuş bir katil olduğunu bölge insanı ve özelikle de Kürdler bilir. Bilindiği üzere o katil öldürüldü. Ölümüne kimi üzüldü, kimi sevindi. En çok sevinen Kürd yurtseverleri oldu. O katili öldürenin ABD olduğu yazıldı, çizildi. Bunun üzerine Kürdlerin ABD’ye sempatileri daha da arttı. Şimdi Qasım Süleymani’nin ölümüne ilişkin bir başka boyutu daha ortaya çıktı. “Yahoo News” sitesinin iddiasına göre Qasım Süleymani’ye karşı düzenlenen suikaste Kürdlerinde katıldığıdır. Bu iddia ortaya atılır atılmaz Irak-PDK hemen harekete geçti. “Bizim olayla bir ilgimiz yoktur. Bu iş Lahor Şex Cengi’nin işidir” deyip onu İran Mollaların önüne attı. Irak-PDK’nin veya Barzanilerin amacı İran ile Lahor Şex Cengi’nin başında bulunduğu YNK’yi karşı karşıya getirmektir. Bunu ancak düşman bir güç yapar.

Sömürgeciler en başından ve hususi olarak Kürdlerin kurtuluşu uğruna hareket eden örgüt ve parti önderlerini fiziki olarak yok etmeyi ya da denetim altına almaya politika edinmişlerdir. Bu plan ve politika gereği güncel anlamda uzun bir süreden beridir en tehlikeli düşman olarak gördükleri kişilerden biri Lahor Şex Cengi’dir. O’nun hedef gösterilmesi tesadüf değildir. Çünkü O; İbrahim Ahmed’in yurtsever çizgisini sürdüren, Nawşirvan Mustafa’dan sonra bunu miras alan kişidir. Sömürgecilere ve onların Kürdistan‘daki işbirlikçileri olan Irak-PDK veya Barzanilere karşı yurtsever tutum alan kesimin Başur’daki önderliğini yürüttüğü için hedef gösterilmektedir. Her dört parçadaki yurtsever Kürdlerle iyi ilişkiler kuran kişi olmasından dolayı hedef gösterilmektedir. Kürdistan’ın güneybatısındaki (Rojava) kazanımlarda büyük emek sahibi olmasından; Rojavalı yaralıları tedavi ettiren, önderliğine her alanda istihbarat sunan ve askeri malzeme sağlayan biri olduğu için hedef gösterilmektedir. Türkiye’nin Qandil’ e operasyon yapmak için ihtiyaç duyduğu YNK bölgelerini kullandırmadığı için hedef gösterilmektedir. Bu ve benzeri bir dizi nedenlerle Lahor Şex Cengi bazı karanlık güçler tarafından “şeytanlaştırıllarak” hedef haline getirilmektedir. Kurtulunması gereken baş düşman olarak lanse edilmektedir. Bunun için MİT ve Parastın ortaklaşa onu ortadan kaldırmak için hain bir plan yaptı. Plan ortaya çıkınca uygulanılamadı. Şimdi de İran Mollaların önüne atılarak ondan kurtulmaya çalışılmaktadır.

Öyle görülüyor ki, Qasım Süleymani’nin yaşarken olduğu kadar ölüsü de Kürdlerin başına bela olmaya aday bir meseleye dönüştü. Bu meseleyi Kürdlerin başına bela saranında Irak-PDK veya Barzaniler olduğu aşikardır. Hatırlarsanız uzun süreden beri Barzaniler hakkında bir iddia da bulunuruz. Kürd milletinin en kirli halkasıdır deriz. “Yahoo News” sitesinin iddiasının üzerine balıklama atlaması bile tek başına Barzanilerin niteliğini ortaya koymaya yeter artar bile.

ABD merkezli “Yahoo News” sitesinde Kürdlerin İran Kudüs Gücü Komutanı General Qasım Süleymani’ye karşı düzenlenen suikaste katıldığı yönündeki iddia karşısın da İran bile temkinli yaklaşırken Irak-PDK zaman kaybetmeden Lahor Şex Cengi’yi suçlu ilan etmesi Barzanilerin niteliğini ortaya koymaya yeterlidir. Lahor Şex Cengi’yi şeytanlaştırmak için baş vurmadıkları bir yöntem bırakmıyorlar.

Memurlar maaşlarını almadıkları için Duhok’ta sokağa çıktıklarında Irak-PDK bunun sorumlusunu Lahor’u gösterdi. 17 sene İran’da cezaevinde rehin tutulan Mustafa Selimi bir fırsatını bulup kaçınca Irak-PDK’ye bağlı Parastın tarafından alınıp, İran ve Kürdistan’ın güneyi arasında, sınırın sıfır noktasındaki Siya Gwez köyüne getiriliyor. Köyün camisine götürülüyor. Orada fotoğrafları çekiliyor. Mustafa Selimi‘nin fotoğrafı anında Ali Javanmardi’ye gönderiliyor ve o da zaman kaybetmeden kendi fecebook sayfasında bunu servis ediyor. Bununla İran’a “Bak Mustafa Selimi YNK bölgesinde” mesajı veriliyor. Parastın bununla da kalmıyor. YNK içindeki bağlantılarını harekete geçiriyor. Aynı gün Mustafa Selimi İran’a veriliyor. Onlarda zaman kaybetmeden idam ediyor.

Bu süreçte Amerikan’ın Sesi Muhabiri ve aynı zamanda Irak-PDK’nin istihbarat örgütü Parastın üyesi olan Ali Javanmardi Hewler’e getiriliyor. Bu operasyonun bir parçası olarak görev alıyor. Irak-PDK’ye bağlı basında Mustafa Selimi olayını manuple etmek görevini icra ediyor. Mustafa Selimi‘nin İran’a teslim edilmesi ve ardında idam edilmesiyle, komployu hazırlayanlar hemen harekete geçiyor. “YNK ihaneti“ diye yaygara koparmaya başlıyor. Bu arada Aras ve Lahor Şex Cengi kardeşler sorumlu ilan ediliyor. Ondan sonra da Irak-PDK yanlısı tüm çevrelerin yanı sıra, komplodan habersiz birçok çevre, aynı frekanstan “YNK ihaneti“ senaryosunu dillendiriyor. Bu kesimler, bu tutumlarıyla işlenen suçun bir nevi ortağı oluyor. Mustafa Selimi’nin İran’a teslim edimesi ve idamı büyük bir tepkiye yol açtı. Bunun üzerine Kürdistan Parlamentosu bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Olayın üzerinde bir sene geçmesine karşın olay Irak-PDK tarafından hasır altı edildi.

Bunlar tutmayınca bu kez Lahor’u İran’ın önüne atmak için ABD merkezli “Yahoo News” sitesinde çıkan olaya sarıldı. Olaya yakında bakılırsa aklımıza şu geliyor. Acaba diyoruz bu haberin “Yahoo News” sitesinde çıkmasını organize eden Irak-PDK olmasın. Olmayacak bir şey değildir. Daha ötesi bu komplonun diğer ayakları İran ve Türkiye olamaz mı? Lahor Şex Cengi, İran, Türkiye ve Irak-PDK ile çatışma halindedir. Üçü tarafından sevilmeyen, düşman görülen ve ABD ile yakın ilişkileri olan bir Kürd siyasetçisi. Bu nedenle Lahor Şex Cengi, boşa çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bunun başınıda Irak-PDK, Barzaniler ve özelikle onların kapısından kemik kovalayan kuzeyli Kürdlerdir. Bu çevrelerin her çirkefliği yapacağını bildiğimiz için Amerka’da ikamet eden dostlarımıza baş vurduk. Kendilerinden şu bilgiyi aldık.

“ABD merkezli ‘Yahoo News’ sitesinin eski sahibi ‘Yahoo e-mail hoster’ idi. Bu şirketin hisseleri New York borsasında en çok satılıp alınanlardan biri. Satılınca ‘Ağıllı Global İnvestments’ diye bir şirket satın aldı. Şimdiki sahibi Yahoo’nun üçüncü sahibiymiş. Hisse senetlerinin borsadaki ismi APO imiş. Merkezi California’daymış. Yeni şirketin CEO’sunun ismi Ermeni bir isimmiş. ‘Yahoo News’ eskiden beri saçma ve sansasyonel ve sipariş üzerine haber yapan bir sitedir. ABD kamuoyunda güvenilmez ciddiyetsiz bir kaynak olarak biliniir.”

Amerka’da ikamet eden dostlarımızdan aldığımız bilgi budur. Buradan çıkaracağımız sonuç şudur. Bu siteye bu haberi birileri para karşılığı servis etmiştir. Veya sitenin hissedarları arasında da olabilirler. Büyük ihtimalle bunlar da Irak-PDK/Barzanilerdir. Haberin çıkmasıyla üstüne cumburlop atlatmalarının nedeni de budur.

Irak-PDK veya Barzaniler çok kötü bir rol oynuyor. Bu yeni bir şey de değildir. Mustafa Barzani’nin PDK’yi ele geçirmesinden bu yana bu rol oynanılıyor. Oynadıkları rol sıradan bir rol değildir. Nerede bir Kürd siyasi gücü varsa ona saldırıp tasfiye etmeyi politika ediniliyor. Yanı sıra her dört sömürgeci güç ile işbirliği yaparak, daha ötesi onların tetikçiliğini yapılıyor. Irak-PDK veya Mustafa Barzani’nin PDK’yi ele geçirmesinden sonraki tarihi incelendiğinde ihanet tarihi olduğu görülür. Bu ihanete bir yenisi daha eklendi.

ABD merkezli “Yahoo News” sitesinde Kürdlerin İran Kudüs Gücü Komutanı General Qasım Süleymani’ye karşı düzenlenen suikaste katıldığı yönünde bir iddia da bulundu.

Bunun üzerine Irak-PDK’ye bağlı “Kürdistan Bölgesi Terörle Mücadele Kurumu” (CTD), yaptığı açıklamada, “Bütün tarafları temin ediyoruz ki CTD’nin söz konusu raporda yer alan iddialarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nun Güvenlik Ajansı’na ilişkin 2011 yılında çıkarılan 4 sayılı yasaya bağlı olmayan ve Kürdistan Bölgesi kurumları ve yasalarına uymayan Lahur Cengi ve kardeşlerine ait ‘Terörle Mücadele Birimi – Counter Terrorism Group’ (CTG) adında bir grup mevcut. Söz konusu raporda CTG adındaki grubun operasyona katıldığına işaret ediliyor” açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine YNK’ye bağlı “Terörle Mücadele Birimi- Counter Terrorism Group” (CTG) ise yaptığı açıklamada şunları dedi:

“8-9/05/2021 Yahoo News sitesi tarihinde bir rapor yayımlandı, raporda karmaşık bir şekilde birkaç Kürt subayının General Kasım Süleymani’nin suikastine yardım ettiklerine dair Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadele güçlerinin de adı geçiyor. Raporu hazırlayanların Kürdistan’ın hangi terörle mücadele ekiplerinden bahsettiğini bilmiyoruz. Ne yazık ki Kürdistan’da iki Pêşmerge gücü, iki asayiş, iki istihbarat ve iki terörle mücadele birimi var… PDK’ ye bağlı basın halkımızın içinde geçtiği hassas sürece bakmadan halkımızın kazanımlarını tehlikeye atacak bir tutum sergiliyor… Dışarı bilgi sızdırılıyor… Terörle Mücadele Birimi olarak söz konusu eyleme katıldığımız veya haberdar olduğumuza dair çıkan iddiaları tümüyle reddediyoruz.”

Irak-PDK, İran ile YNK’yi karşı karşıya getirmek için canhıraş bir çaba içindeyken İran daha temkinli. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Şehit Süleymani suikastı davasına ilişkin raporların çoğunun gerçekliğini araştırıyoruz. Irak hükümeti ile ikili siyasi, hukuki ve güvenlik görüşmelerini de takip ediyoz. Hangi ülkede olursa olsun, doğrudan ve dolaylı olarak bu suikaste katılanlar iştirak edenler, muhakkak adli ve cezai sorumluluğa sahiptirler” dedi.

İran bile Qasım Süleymani suikasti meselesinde direk YNK veya Cengi’nin çocuklarını suçlamazken, Irak-PDK, Cengi’nin çocuklarını sorumlu tuttuyor. Bu da onların oynadıkları rolün gereğidir. O rol de ihanettir. Irak-PKD’nin kapısında kemik kovalayan Mela Bextiyar’a bağlı olan Çavdêr isimli sitede bu kervana katıldı. Aras Şex Cengi’ye atfen yaptıkları yalan haber ile suçu Lahor Şex Cengi üzerine atmaya çalıştı. Daha sonra Aras Şex Cengi, yaptığı açıklamada kimseye bir açıklamada bulunmadığını söyledi. Fakat Irak-PDK kapısında kemik kovalayan çevreler yalan haber üretmeye devam ediyorlar. Bunlardan biri Nerina Azad sitesidir. Olaya ilişkin attığı başlık şöyle:
“Aras Cengi: YNK anti-terör birimleri Kasım Süleymani suikastına katıldı” dedikten sonra devamla; “BasNews’in edindiği bilgilere göre Aras Şêx Cengi kardeşi Lahur Şêx Cengi’nin baskısı nedeniyle Çavdêr’de yayınlanan açıklamanın kendisine ait olmadığını söylüyor. Lakin siyasi gözlemcilere göre, söz konusu açıklamanın Aras Şêx Cengi’ye ait olduğu ve YNK anti terörünün Kasım Süleymani suikastına katıldığı ve YNK anti terör birimlerinin milli bir güç olmadığı, belki de dönemin hainleri olduğu görüşü hâkim.”

Hem suçlu, hem güçlü olmak böyle bir şey. Durdukları yerde bir Kürd yurtseverini yalan haberlerle İran Molla rejimin önüne at, bu da yetmiyor “belki de dönemin hainleri” olarak ilan et. Şimdi aklıselim düşünmek gerekir. Lahor Şex Cengi, niye “dönemin haini” oluyor? Qasım Süleymani’nin ölümünden sorumlu olduğu için mi? Bu iddiada bulunanlara bakılırsa aynen öyle. Ama biz bu adamları çok iyi tanıyoruz. Bu adamlar daha döne kadar YNK ve başındaki Lahor Şex Cengi’yi İran ajanları olarak sıfatlandırıyorlardı. İran ajanları nasıl olurda İran için önemli bir komutanının ölümünden görev alsın. Bu mümkün mü? Kuşkusuz değildir. Burada soru şudur:

YNK ve başındaki Lahor Şex Cengi İran ajanı mı? Eğer İran ajanı iseler niye Qasım Süleymani’nin ölümünden rol alsınlar? Lahor Şex Cengi’nin Qasım Süleymaninin ölümünde rol aldı diyen Irak-PDK, Barzaniler ve kapısından kemik kovalayanların cevaplaması gerekiyor.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyoruz. Her kimki Qasım Süleymani’nin ölümünden rol almışsa ellerine sağlık diyoruz. Eğer YNK ve Lahor Şex Cengi’nin bu işte bir rolleri varsa Kürdistan halkı onlara minetardır. Bu da böyle biline.


12 Mayıs 2021

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: