İdlib’de mühimmat deposunda patlama

Read Time:1 Minute, 15 Second


Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde sığınmacıların kaldığı bir kampın yakınındaki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 3 kişi hayatını kaybetti. Gözlemevi’ne göre patlamanın hava saldırısından kaynaklanmış olabileceği düşünülüyor.

Olay yerinde bulunan AFP muhabiri, patlamanın meydana geldiği binanın tamamının çöktüğünü ve geriye hiçbir şey kalmadığını, sivil savunma ekiplerinin İdlib’in kuzeydoğu kırsalında bulunan el-Fuah köyünün yakınındaki kampta çıkan yangını söndürmeye çalıştığını aktardı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman Fransız haber ajansına (AFP) yaptığı açıklamada, patlamanın militan gruplardan birine ait bir mühimmat deposunda meydana geldiğini, depoda bomba ve patlayıcı cihazların üretildiğini bildirdi.

Gözlemevine göre patlamada deponun yakınında yaşayan 2 savaşçı ve 1 kadın hayatını kaybederken, kampta yaşayan 6 kişi de yaralandı. Abdurrahman açıklamasında, patlamanın bir hava saldırısından kaynaklanmış olabileceğini, ancak patlamanın kim tarafından gerçekleştirildiğinin bilinmediğini ifade etti.

İdlib kenti çoğu zaman, kaza sonucu veya hava saldırıları sonucunda benzer patlamalara tanık oluyor.

İdlib ve çevresinde bir yıldan uzun süredir ateşkes yürürlükte olmasına rağmen, Rus savaş uçakları zaman zaman Heyet Tahrir eş-Şam (eski adıyla el-Nusra cephesi) örgütüne ve diğer militan gruplara yönelik saldırılar düzenliyor. Amerikan uçakları da bazen bölgedeki militanların ve liderlerinin, özellikle de El Kaide örgütüyle bağlantılı olanların kaldıkları bölgeleri hedef alıyor.

AFP’ye göre SOHR, depoyu yöneten grubu belirleyemedi. Ancak deponun Heyet Tahrir eş-Şam’a bağlı olmadığını kaydetti.

Heyet Tahrir eş-Şam, İdlib’in yaklaşık yarısını ve Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerine komşu küçük bölgeleri kontrol ediyor. Ayrıca bölgede, aşırılık yanlısı El Kaide’ye bağlı Hurras el Din (Din Muhafızları Örgütü) gibi gruplar ve daha az etkili savaşçılar bulunuyor.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: