Foza Yusif: Kobanê davası hukuki, siyasi ve uluslararası bir skandaldır

Read Time:3 Minute, 33 Second

​​​​​​Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2015 yılında Kobanê için “Kobanê düştü düşüyor…” sözlerini kullanmıştı. Kobanê, işgalci Türk devleti ve çetelerinin bütün ağır saldırılarına rağmen düşmedi. O dönem Kobanê’deki direnişe her alanda destek veren Bakurê Kurdistan halkı ve siyasi partileri, Türk devleti tarafından siyasi soykırım politikalarına maruz kalmaya devam ediyor.

QAMIŞLO – CÎHAN BÎLGÎN– Kobanê davası, siyasi soykırım operasyonlarının sonuçlarından birisidir. Bakurê Kurdistan’daki Kobanê davasını yakından takip eden Kuzey ve Doğu Suriyeli siyasetçiler, davanın DAİŞ’in yenilgisinin intikamı ve DAİŞ’e resmi olarak destek verildiği şeklinde yorumluyor.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 28’i tutuklu 108 Kürt siyasetçi Kobanê davasında yargılanıyor. 26 Nisan 2021 tarihinde ilk duruşması görülen davanın ikinci duruşması 16 Mayıs’a ertelendi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Komitesi Üyesi Foza Yusif, DAİŞ çetelerine açık bir şekilde destek veren Türk devletinin yargılanması gerektiğine dikkat çekti.

‘ASIL YARGILANMASI GEREKEN TÜRK DEVLETİDİR’

Kobanê davasının Türk devletinin hem DAİŞ’e destek verdiğini hem de Bakurê Kurdistan’daki siyasi soykırımın devamının bir parçası olduğunu belirten Foza Yusif, “Kobanê davası, Türk devletinin DAİŞ ile iş birliği yaptığını bir kez daha kanıtlar nitelikte. HDP ve Kürt halkı 2014 yılında DAİŞ çetelerine karşı insanlığı savundu. Fakat Türk devleti Kobanê’nin düşmesini ve DAİŞ çetelerinin kendilerine komşu olmasını istedi. Bu doğrultu Türk devletinin Kobanê’nin başarısını hiçbir zaman hazmedemediğini söylemek mümkün. Şu anda yargılanan HDP ne suç işledi? Asıl yargılanması gereken DAİŞ çetelerine destek veren Türk devletidir. Türk devleti o dönem çetelere bütün sınırlarını açarak aslında bütün dünyayı büyük bir tehdit altına koydu. Şimdilerde ise manipülasyon yaratarak başka gündemler oluşturmaya çalışıyor. DAİŞ’e karşı direnen halkı ve siyasi partiyi suçluyor. Bu siyasi, hukuki ve uluslararası bir skandaldır. Türk devleti aslında ‘DAİŞ’e karşı mücadele suçtur’ mesajını vermek istiyor” vurgusunu yaptı.

KOBANÊ SAVAŞI KONSEPTİNİN DEVAMI’

DAİŞ çetelerinin Kobanê’deki yenilgisinin aslında Türk devletinin yenilgisi olduğuna dikkat çeken Foza, “Kobanê’de asıl yenilen Türk devleti olduğu için bu kadar nefret dolu. DAİŞ’in yenilgisini kendi yenilgisi ve DAİŞ’e karşı direnişi kendisine karşı direniş olarak görüyor. Kobanê’de yenilen Türk devleti bu davayı Kobanê savaşının konseptinin devamı olarak görüyor. Bu bağlamda kamuoyunun da davaya hassas bir şekilde yaklaşması gerekir. Çünkü bu dava Türkiye içindeki faşizm düzeyini gözler önüne seriyor” aktarımında bulundu.

BÜYÜK BİR İKİ YÜZLÜLÜK VAR’

Uluslararası devletlerin Kobanê davasına karşı olan sessizliğini eleştiren Foza Yûsif, “Uluslararası siyasette büyük bir ikiyüzlülük var. Çetelerin Türkiye sınırından bölgeye geçtiği veya sınırların zaten çetelere açık olduğunu ispatlayan birçok belge var. Tutuklanan DAİŞ çete üyeleri de bunu itiraf ediyor. Fakat ne yazık ki uluslararası çıkarlar sessizliğe neden oluyor. İnsanlık dışı suçlar işleyen DAİŞ çetelerine destek veren kişiler yargılanmalı ve üstü örtülmemelidir. AKP-MHP hükümeti şu anda üstü kapalı bir şekilde DAİŞ’in avukatlığını yapıyor. DAİŞ’in resmi sözcüsü ve temsilcisi oldular. DAİŞ’in uluslararası alanda yapamadığını Türk devleti, devlet olarak yapmakta” dedi.

‘ULUSLARARASI DEVLETLER KENDİLERİYLE ÇELİŞİYOR’

Avrupa, ABD, Rusya ve uluslararası birçok devletin Kobanê direnişine ve 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne destek verdiğini hatırlatan Foza, “Kobanê direnişine ve 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne destek veren uluslararası devletler şu anda sessiz kalarak aslında kendileriyle çelişiyor. Çünkü sadece HDP değil bütün uluslararası güçler de Kobanê’ye destek verdi. Türk devleti şu anda HDP şahsında Kobanê’ye destek veren herkesi yargılıyor. Uluslararası Koalisyon da şu anda yargılanıyor. Fakat bütün bu olanlara karşı ciddi bir tutum yok ve bu dava siyasi bir skandaldır. Bu HDP üzerinde yürütülen siyasi soykırımdır ve uluslararası hukuk için utanç vericidir” ifadelerini kullandı.
Türk devletinin demokratik ve özgürlükçü partilere saldırdığına dikkat çeken Foza Yusif, “HDP nasıl Türkiye’deki bütün halkların demokrasisini ve temsilinin garantisi ise PYD de Kuzey ve Doğu Suriye’de demokratik ulus projesinin öncülüğünü yapmakta. Türk devleti, demokrasiyi ve Kürtlerin hakkını esas alan bütün kişileri ve partileri düşman olarak görüyor. Bu aslında demokrasiye karşı yürütülen düşmanlık politikasıdır” vurgusunu yaptı.

“KOBANÊ DAVASI YARGILAMALARINA MÜDAHALE ŞART”

Kobanê davasına karşı bir müdahale gerekliliğine vurgu yapan Foza, “Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in DAİŞ’i savunup HDP’yi de sergilediği direniş yüzünden yargılayan Türk devletine karşı çıkarması gerekir. Bu yargılamaya karşı çıkmak Uluslararası Koalisyon’da yer alıp DAİŞ’e karşı savaşan tüm devletler için bir sorumluluktur. Kobanê direnişine destek veren tüm demokratik güçlerin bu davaya karşı baskı kurması gerek. Bu yargılama insanlığa, demokrasiye ve özgürlüğe karşı bir yargılamadır” dedi.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: