Sınır Ötesi Operasyon’unda Bilanço Ağırlaşıyor

Read Time:1 Minute, 54 Second


HEWLER – Metîna, Avaşîn ve Zap bölgesinde üç gündür devam eden operasyonun bilançosu ağırlaşıyor. Helikopterlerle indirme yapılan noktalarda TSK ile HPG arasında çatışmalar şiddetlenirken, operasyon koordine merkezinde ABD’li subayların yer aldığı kaydedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Federe Kürdistan Bölgesi sınırında bulunan Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik 23 Nisan’da başlattığı operasyon sürüyor. Operasyon bölgesine savaş uçaklarının bombardımanlarından sonra helikopterlerle indirme yapan TSK askerleri ile Halk Savunma Güçleri (HPG) arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. HPG’nin asker indirmelerine havadan ve karadan eylemlerle karşılık verdiği öğrenildi.

ÜÇ GÜNLÜK BİLANÇO

Üç gündür süren operasyonun bilançosuna ilişkin hem TSK hem de HPG’den açıklama geldi. Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, üç bölgede süren operasyonda, 1 asker yaşamını yitirdi, 6 asker yaralandı; 31 PKK’li de yaşamını yitirdi. Fırat Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklamada, en az 38 askerin yaşamını yitirdiği, çok sayıda askerin de yaralandığı belirtildi.

İNDİRME NOKTALARI

Sıcak operasyon bölgesinden edinilen bilgilere göre, operasyonda asker kayıpları çok fazla. Çatışmalar özellikle askerlerin indirme yaptığı noktalarda yoğunlaşıyor. İndirmelerle stratejik tepeleri ele geçirmek isteyen askerlere HPG’liler karşılık veriyor. Zap bölgesine bağlı Çemço, Sida, Werxelê ve Kunişka alanları ile Avaşîn bölgesine bağlı Geliyê Basya, Tepê Sor, Mervanos, Aris-Faris ve Şuke alanlarına yönelik hem Skorsky tipi helikopterler hem de karadan obüs, havan ve katyuşalarla bombardıman yapılıyor.

KAYIP ASKERLER

Yine yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, Zap bölgesine bağlı Qela Bêdewê, Metîna’nın Zendurê alanı ile Avaşîn’e bağlı Geliyê Basya, Aris-Faris ve Şukê alanlarında yoğunlaşan çatışmalara, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ve Skorsky helikopterler de katılıyor. Bombardımanların askerlerin indirme yaptığı noktalara yapıldığı da kaydedildi. Zap’ın Qela Bêdewê alanında operasyonun ilk gününde kaybolan 9 askerlik birimin bombardıman sonucu yaşamını yitirmiş olabileceği aktarıldı. Çatışma bölgesinde eylemler karşısında panikleyen askerlerin rastgele ateş açtığı ve birbirini yaraladıkları da gelen bilgiler arasında.

ABD KOORDİNE MERKEZİNDE

ABD Başkanı Joe Biden’ın aylar sonra ilk kez AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla arayarak, “Ermeni Soykırımı”nı konuştuğu görüşmeden sonra başlatılan sınır ötesi operasyona ABD’li subayların katıldığı da ileri sürüldü. Federe Kürdistan Bölgesi’nin Akrê kentinde bulunan Türkiye’nin MİT üssü olarak da bilinen İHA-SİHA koordine merkezinde ABD’li 4 subayının da yer aldığı iddia edildi.

NOT: Söz konusu iddia ile ilgili elimizde herhangi bir kanıt bulunmamaktadır!Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: