IMF: Türkiye, pandemide halkına en az destek veren ülkeler arasında

Read Time:1 Minute, 9 Second


IMF: Türkiye, pandemide halkına en az destek veren ülkeler arasında


IMF’nin son raporunda ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaları’na göre pandemi destek ve harcamalarının oranları yayınlandı, Türkiye yüzde 1,9 en az yardım yapan ülkeler arasına girdi.

IMF’nin yayınladığı son raporda, ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaları’na (GSYH) göre pandemi destek ve harcamalarının oranlarını yayınlandı. Bu rapora göre Türkiye, yüzde 1,9 oran ile en az yardımı yapan ülkeler arasında yer aldı.

Raporda, Ocak 2020’den Mart 2021’e kadar hükümetlerin duyurduğu ekonomik ve sağlık yatırımları, harcamaları ve yardımları baz alınarak, hangi ülkenin halkına ne oranda destek verdiğini gösteriyor.
Raporda yapılan haritalandırmada, ülkelerin GSYH bütçelerine göre harcama oranları, yüzde 10+, yüzde 7,5-10, yüzde 5-10, yüzde 2,5-5 ve yüzde 2,5 altı olarak sıralanmış.

Türkiye, en düşük destek veren yüzde 2,5 grubuna giriyor.

Burada dahi, yüzde 1,5 orana sahip olarak, destek harcamaları yapan ülkeler arasında en alt sıralarda yer alıyor. Bu oranla Türkiye, girdiği gelişmekte olan ülkeler sıralamasının çok altında, az gelişmiş ekonomiler sıralamasındaki ülkelerle yarışıyor.

Benzer ekonomik çaptaki ülkelerin aksine, ülke ekonomilerinin, likidite, garanti desteği oranlarında ise Türkiye başı çekiyor. GSYH’nin yüzde 6,4’ü kadar garanti sağlayan Türkiye’de, sağlık sektörüne ayrılan oran yüzde 0,3, yurttaşa sağlanan destek ise yüzde 0,4. Listede Lüksemburg yüzde 27 ile başı çekerken, onu yüzde 25 ile ABD ve yüzde 19 ile Yeni Zelanda izliyor.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: