Recep Maraşlı Yazdı: BEYAZ SARAY DA “SOYKIRIM” DEDİ…

Read Time:1 Minute, 8 Second


Recep Maraşlı Yazdı: BEYAZ SARAY DA “SOYKIRIM” DEDİ…


1915 Soykırımının ABD’nin en yüksek politik mercisi tarafından da nihayet tanınmasına çok memnun oldum…

Her ne kadar Biden’in tam da 23 Nisan günü Erdoğan’la bir telefon görüşmesi yapması, bende acaba “soykırım” yine pazarlığa mı kurban gidecek kaygısı uyandırmıştı. Gerçi yine pazarlık yapılmış olsa da bu kez TC’nin kendini satamamış olması önemli bir şey.

Böylece TC’nin on yıllardır dış politikasının temel direklerinden biri olan “Ermeni soykırımının kabulünü engelleme” politikası tam anlamıyla İFLAS etmiş bulunuyor.

İNKAR CEPHESİ son kalesi olan Beyaz Saray’ı da kaybetmiş oldu.

Bundan sonra ne olur?

Erdoğan’ın ABD ile ilişkilerini daha fazla bozacak ileri adımlar atacağını beklemiyorum, yapsa bile bunun ekonomik ve siyasi faturası TC için çok daha yüksek olur…

İkinci olarak ilk elde başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok yerindeki mahkemelerde soykırımla üzerine konulmuş mallar hakkında açılan tazminat davalarının işlemeye başlamasıdır.

Bunun sonuçları ağır ağır ortaya çıkar ve TC milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkum olabilir. Ödenmemesi halinde TC’nin ilgili ülkelerdeki mal yada mevduatlarına haciz gelebilir.

Yani TC bundan sonraki çabasını bu Mahkemeleri kaybetmemeye veya uzlaştırma komisyonları eliyle işi ucuza kapatmaya yoğunlaştırır.

Bunlar elbette soykırım suçlarıyla mücadele sonuçlar alınması bakımından çok önemli gelişmeler. Lakin sürekli siyasi pazarlıklara kurban edilmiş, esnetilmiş ve geciktirilmiş bu tanımalar ADALET’İN tecellisine ne kadar hizmet edecek; halen soykırım mağduru olan ve tehlike altındaki halkları korumak bakımından ne kadar CAYDIRICI olacak, sorusu ortada duruyor.


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d