BEŞAR ESAD KAŞINDI Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:1 Minute, 39 Second


BEŞAR ESAD KAŞINDI Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan


Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Qamişlo’da Esad güçleri ile Kürd güçleri çatışıyor.

İlk saldırı Esad güçlerinden geldi, Kürdler cevap verdi.

Beklenen bir durumdu. Bir gün mutlaka bu olacaktı. Bugün patlak verdi. İyi de oldu.

Zaten başta Qamişlo olmak üzere Rojava’daki Şam güçleri birer urdur. Sökülüp atılmalıdır. Bu çatışma buna vesile olacaksa ne iyi olur.

Ayrışmak için bu gerekidir.

Suriye’nin “siyasi ve toprak birliği“ çoktan tarihe gömüldü. Şam diktatör bozuntusunun kapısında nöbet bekleyen kimi haddini bilmezin “ortak vatan“ diye sömürgeci Süriye‘yi Kürdlere vatan olarak dayatması tutmuyor. Bunun yaşamda karşılığı yoktur. Böyle bir dünyada yoktur.

Şam yönetimi ile Kürdler arasındaki açı giderek büyüyor. İster kabullunin, ister kendi kendinizi yiyin. Düşman iki gücü bir arada tutamazsınız. Bugün bu sıcak çatışmaya dönüştü. İyi de oldu.

Zaten ortada Suriye diye bir devlet ve ülke de kalmamıştır. Paramparça. Her bölgesi yerli ve yabancı bir güçün işgalindedir. Hepsi de birbirine düşman. Bunları mevcut koşullarda bir arada tutmanın imkanı yok. Kimsenin buna gücüde yetmez. Çünkü var olan tüm güçler arasında uzlaşmaz çıkar çatışması var. Bu da ancak silahla çözülür. Suriye ve Rojava’da yaşanan olan bitende budur.

Şam’daki diktatör bozuntusu Esad’a bunu biliyor. Bu nedenle saldırganlaşıyor. Zaten başka çareside yok. Bu da onun sonunu hazırlayacaktır.

Uluslararası ve bölge koşulları şu an Kürdlerin lehindedir. Bu fırsat iyi kullanılmalıdır. Yapılması gereken Kürdistan’ın güneybatısında (Rojava) bulunan Şam yönetimin tüm güçlerini bir daha geri gelmemek üzere oradan söküp atmaktır. Ayrıca buna güçleride yeter.

Dahası ABD alandadır. Suriye ve destek güçleri İran ve Rusya’nın Kürdlere saldırmasına müsaade etmezler. Bu fırsat bir daha ele geçmeyebilir. Kürdler bu fırsatı çok iyi değerlendirmelidir.

Rojava yönetimin bunu en iyi bir şekilde değerlendireceklerine inancımız tamdır. Yanı sıra milli kurumlarını inşa etmeleri önlerindeki görevlerden biridir. Bu konuda da önemli mesafeler kaydettikleri bilinmektedir.

Daha evvel dedik. Kürdlerin güneşi batıdan doğuyor. Kürdistan Rojava üzerinde inşa ediliyor. Her yurtsever Kürdün istemi de budur.

22 Nisan 2021Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: