‘Türkiye’nin Köleleri:’ Türkiye’nin Suriyeli paralı çocuk askerlerinden eski bir çocuk asker anlatıyor

Read Time:8 Minute, 1 Second


2012’de Suriye’deki devrim patlarken Fajr Maaliki (takma ad) 12 yaşında ve 6. sınıftaydı. Maaliki’nin geniş ailesi İdlib kırsalına yayıldı ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Suriye hükümetine karşı savaşmak için kurulduğunda, akrabalarının çoğu katıldı. “Ailemdeki erkeklerin yaklaşık 40’ı ÖSO savaşçısı oldu. Babam ÖSO’ya katılmadı ama onları destekledi.

Fajr Maaliki at age 14.

Maaliki, hükümet yanlısı milisler köyünün dış mahallelerine yaklaştığında ve ilk olarak silaha sarıldığında 13 yaşındaydı. “Kuzenlerimle gittim” diye hatırladı. “Bu noktada hiçbirimiz gerçekten eğitim almamıştık. Önemli değildi. Gittik ve savaştık. ”

Maaliki’nin ilk savaşına gittiği gün okulda Arapça sınavına girmesi gerekiyordu. “O sınavı kaçırdım ve bir daha okula dönmedim,” dedi. “O gece eve gittiğimde annem ağladı ve bir daha kavga etmemem için yalvardı, ama tabii ki yaptım.” Maaliki’nin erkek akrabalarının genç yaşta bir sorunu yoktu. Savaşa katılmak için okulu bıraktığı için onu öven ilk ÖSO komutanı da değildi.

Maaliki’nin gençlik yıllarının çoğu Suriye savaş alanlarında geçti. Bazı tehlikeli zamanlar oldu. 14 yaşındayken Halep’in kuzey kırsalında bir savaşta savaşıyordum. Grubum Esad rejimi tarafından kuşatıldı ve birçoğu öldürüldü. Benim yaşımdaki bir çocukla üç gün boyunca bir yerde sıkışıp kaldım. Çöpten yedik. Kuşatma nihayet kırıldığında, sanırım ikimiz de canlı çıktığımıza şaşırdık. ”

Maaliki, savaşın ilk iki yılında köyünden yaklaşık bir düzine gencin ÖSO’ya katıldığını söylüyor. “Dövüşmek her şeyden daha önemli görünüyordu. O zamanlar Suriye muhalefetinde şu an olduğu kadar çok çocuk asker yoktu, ancak bu nadir değildi ”dedi.

Eylül 2014’te IŞİD, Suriye’deki gücünün zirvesine yaklaşıyordu. Grup, daha önce her ikisiyle de Suriye hükümet güçlerine karşı savaşta ittifak yapmış olmasına rağmen, Özgür Suriye Ordusu ve Suriye’nin El Kaide üyesi El Nusra Cephesi ile savaşmaya başlamıştı. Bir raporlama gezisine ÖSO ile gömülürken, bir MSNBC belgeseli için Halep’in kuzey kırsalında IŞİD’e karşı cepheleri ziyaret ettim. Savaşa hazırlanan savaşçıları filme alırken, AK-47 taşıyan 13 yaşından büyük olmayan bir çocuk gördüm. Kaç yaşında olduğunu sorabilir misin? İngilizce konuşan dövüşçülerden birine sordum.

“Bu benim kardeşim,” diye yanıtladı. 17 yaşında. Sadece daha genç görünüyor.

Mare ’, Suriye’de genç bir ÖSO savaşçısı, Eylül 2014.


2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD ile savaşabilmelerini sağlamak için ÖSO’nun “ılımlı” gruplarını seçmek için eğitim ve silah sağlamayı amaçlayan Eğit ve Donat Programını başlattı. Seçilen kilit gruplardan biri Halep ve İdlib içinde ve çevresinde binlerce savaşçının bulunduğu Harakat Hazm’dı.

Mart 2015’te El-Nusra Cephesi, Harakat Hazm’a saldırarak fraksiyonu etkili bir şekilde dağıttı. ABD hükümetinin Hazm’a verdiği silah ve diğer yardımlar Nusra tarafından çalındı. Nusra, İdlib ve Halep’te daha güçlü hale geldi, kendi bölgelerinin dışında kontrol noktaları kurdu ve ÖSO fraksiyonları üzerinde daha fazla kontrol uyguladı.

IŞİD’in vahşeti, hem Suriye ve Irak’taki eylemleri hem de gururla yaydıkları düzgünce üretilmiş propaganda filmleriyle evrensel olarak tanınırken, Suriye’nin El Kaide üyesi El-Nusra Cephesi, kıyaslandığında neredeyse nazik görünüyordu. “Nusra, sivillere IŞİD’den daha nazik davrandı ve savaşçılara Özgür Suriye Ordusu’ndan daha yüksek maaşlar ve daha iyi eğitim teklif ettiler, böylece daha popüler oldular. Birçok ÖSO savaşçısı Nusra’ya katılmak için ayrıldı ”dedi. “Ve sonra Nusra çocukları askere almaya başladı.”

Maaliki, El Nusra Cephesi’nde lider olarak görev yapan Suudi Arabistanlı selefi din adamı Abdullah al-Muhaysini’nin Maaliki bölgesindeki camilerde demirbaş haline geldiğini söyledi. “Her mahalleden Nusra savaşçılarıyla gelirdi ve erkeklerle buluşarak onları Nusra’ya katılmaya teşvik ederlerdi. Yerel çocuklara vaaz vermek ve onları savaşmaları için işe almak için kamplar düzenlediler. ”

İdlib, Atmeh’deki El Nusra Cephesi beyin yıkama kampı, 30 Nisan 2016.

Muhaysini, İdlib’de bir gençlik telkini etkinliğinde çekilen videoda, Nusra’ya katılan erkek çocukların en az 15 yaşında olması gerektiğini söyledi. Maaliki, 13-14 yaşlarında Nusra için savaşmaya başlayan birkaç çocuğu kişisel olarak tanıdığını söylüyor. “2016’da Esad rejimi ile Suriye muhalefeti arasında Halep için büyük savaş başladığında, ÖSO grubum savaşmaya gitti. El Nusra Cephesi ile birlikte savaşıyorduk ve daha önce tanıştığım bir Nusra üyesiyle karşılaştım. Adı Mustafa Waasel’di. Haziran 2016’nın ilk haftasında, o savaşta bombardıman sonucu öldürüldü. Öldüğünde 14 yaşındaydı. “

El Nusra Cephesi üyesi Mustafa Waasel, 2016’da 14 yaşında ölmeden önce.


Maaliki, yıllar geçtikçe Suriye muhalefeti için savaşmaya devam etti. “2016 ve 2017 benim için en zor yıllardı. Suriyeli muhalif gruplar, savaşçılara tutarlı bir şekilde ödeme yapmıyordu. Ayakkabı alamadım. Zar zor yiyecek alabildim. O zamanlar 16 ve 17 yaşındaydım ”dedi.

Ardından, Aralık 2017’de, Özgür Suriye Ordusu’nun çoğu fraksiyonu, Türk hükümetinin doğrudan gözetimi ve desteği altında olan sözde Suriye Ulusal Ordusu (SNA) altında birleştirildi. Bundan sonra savaşçılara yapılan ödemeler daha tutarlı yapıldı. Suriye muhalefeti için işlerin düzeleceğinden umutluyduk. Ama sonra Afrin operasyonu başladı ”dedi Maaliki.

Ocak 2018’de Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Afrin kentine saldıran “Zeytin Dalı” Harekatı başlattı. Türk Hava Kuvvetleri şehri bombaladı ve Türk destekli SNA grupları kara harekatı başlattı. Maaliki, “Türkiye, Afrin operasyonları için bu SAA gruplarını doldurmaları için daha fazla erkek istihdam etmeye başladığında, daha fazla çocuk da işe almaya başladı” dedi. Ve bu bugün de devam ediyor. Şu anda SAA grupları arasında çok fazla çocuk var. ”

Maaliki, SNA savaşçılarının Afrin’deki operasyonun gerçek amacı konusunda yanıltıldığını söylüyor. “Türkler bize YPG’nin [ağırlıklı olarak Kürt, ABD müttefiki bir milis] ve IŞİD’in bizimle Efrîn’den savaşmak için birlikte çalıştıklarını söylediler. YPG’nin İsrail’in yaptığını yapmak istediğini söylediler; Suriye içinde sadece Kürtler için bir devlet kurmak, İdlib ve Halep kırsalını Lazkiye’ye kadar işgal etmeye çalışmak.

Maaliki, “Ama işgal başladıktan sonra Efrîn’deyken, SNA gruplarının sivilleri nasıl soyup kaçırdığını ve kadınlara tecavüz ettiğini gördüm” diye devam etti. “Türkiye’nin Efrîn’i işgal ettiğini gördüm. Efrin’de Esad’la savaşmıyorduk. Savaşın, Suriye rejimine karşı devrimimizle hiçbir ilgisi yoktu. ”

Sonunda Maaliki, Afrin’de gardiyan olarak görevlendirildi. “Hamza Bölümü [SNA hizbi] tarafından tutuklanan çok yaşlı bir adam vardı” diye hatırladı. Düzgün yürüyemeyecek kadar yaşlıydı. Komutanlardan birine neden tutuklandığını sordum ve adamın askeri noktalarımızdan birine bomba yerleştirmeyi planladığını söyledi. Bunun doğru olmadığını biliyordum. Yaşlı adama bakarak böyle bir şey yapamayacağını söyleyebilirdim.

“Adamla yalnız kaldığımda, ona gerçekte ne olduğunu sordum,” diye devam etti Maaliki. “Bana Hamza Tümeni adamlarının evini çalmak için baskın yaptığını söyledi. Onu tutukladılar ama hapishaneye götürmeden önce yan odada kızına tecavüz ettiler. ”

Mahkum Maaliki’ye Eşrefiye mahallesindeki veya Afrin’deki evinin tam yerini verdi. Mahkum, “Oraya git,” dedi. Evimde askerler olduğunu göreceksiniz. Doğruyu söylediğimi bileceksin. ”

Kısa bir süre sonra Maaliki SNA’dan ayrıldı, İdlib’e döndü. Kendisini artık bir aktivist olarak görüyor ve kendisi ve muhalefetin kontrolündeki diğer bölgelerdeki durumu yakından izliyor. Maaliki, “Şu anda, farklı gruplar arasında 500’den fazla çocuk olduğunu tahmin ettim,” dedi. “Aşırı yoksulluklarından kaynaklanıyor. Bir amaç için savaşmıyorlar. Sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Türkiye hepsinin peşinde. ”

Maaliki, SNA’daki çocuk militanlar hakkında fotoğraf ve bilgi toplamaya başladı. “Onlar için üzüldüm çünkü savaşan bir çocuktum ve yaşadığım deneyimleri onların yaşamasını istemiyorum. Ama benden daha kötü durumdalar. Savaş başladığında okuyabiliyordum. Bugün çocuk savaşçıların çoğu okuyamıyor. Babalarının çoğu savaşırken öldü. Türkiye ve yozlaşmış SNA komutanları tarafından yararlanılıyor. ”

Maaliki, 2018’de Afrin’den ayrılmadan önce, SNA’nın Sultan Murad fraksiyonunun karargahının önünden geçtiğini hatırlıyor. “Müzik ve gülme sesi duydum, bu yüzden durup pencerelere baktım,” dedi. “Üç Sultan Murad komutanının önünde dans eden iki kadın gördüğümü sanıyordum. Ama daha yakından baktığımda, onların kadın kıyafetleri giymiş genç çocuklar olduklarını gördüm. ” Maaliki, adamlar iki çocuğa tecavüz etmeye başladığında, artık sahneyi izlemeye dayanamayacağını ve kaçtığını söyledi.

Maaliki, Suriyeli muhalif komutanların erkek çocuklara cinsel tacizde bulunma uygulamasının Suriye’deki savaşın başlangıcından beri var olduğunu, ancak şimdi her zamankinden daha yaygın olduğunu söylüyor. Türkiye’nin Libya ihtilafına müdahil olmasını önemli bir faktör olarak gösteriyor.

Aralık 2019’da Türkiye, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) ile bir anlaşma yaptı ve binlerce Suriye Ulusal Ordusu militanını Trablus ve Misrata’ya sevk etmeye başladı. Libya merkezli SAA üyeleriyle yapılan görüşmelerde, UMH güçlerinin çoğunluğunu yerel sivil nüfustan ayrı tutmak için büyük çaba sarf ettiklerini ortaya çıkardılar.

Maaliki, “Artık Türkiye SNA gruplarını Libya’ya gönderdiğine göre, kadınlara erişimi olmayan SAA komutanları var” dedi. “Karılarından uzaktalar. Ve sadece kendileri tarafından cinsel olarak kullanılmaları amacıyla orada bulunan genç erkekleri Libya’ya getirdiler. Onlara al-firakh [yavru kuşlar] diyorlar. Uygulama SAA tarafından tamamen kabul edildi ve genç erkekler daha iyisini bilmiyorlar. ”

Mart 2020’de insan hakları örgütü Hakikat ve Adalet için Suriyeliler tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye’nin çocuk askerleri Libya’ya göndermeleri için askere aldığını iddia etti. Maaliki, sözünden dolayı sertleşir. “Libya’ya erkek gönderen her SNA grubunun doldurması gereken bir savaşçı kotası vardı. Doğal olarak çocuk askerler Libya’daki militanların arasına girdi ”dedi.

“Türkiye, çocukları Libya’ya toplamış değil. Yıllardır SNA’da ve ÖSO’da çocuk askerler var. Bu sorun, Türkiye’nin ilk Suriyeliyi Libya’ya göndermesinden çok önce vardı ve son Suriye’nin Libya’dan ayrılmasından çok sonra da var olacak ”dedi. “Savaşan Suriyeli çocuklar sadece Suriye’den ayrıldıklarında mı önemli? Çünkü Türkiye’nin Azerbaycan’a [Dağlık Karabağ’a yönelik saldırısında Azerbaycan güçlerini desteklemek için] SNA’yı gönderdiğinde aralarında çocuklar da olduğu açık olmalıdır. ”

Sultan Murad fraksiyonundan 15 yaşında bir militan Suriye Milli Ordusu’nun Azerbaycan’da bir yurtta, Ekim 2020.


Fajr Maaliki’nin Suriye’nin veya gençliğinin geleceği için büyük umutları yok. “Devrimimiz öldü. Suriye Ulusal Ordusu, Türkiye için sadece paralı askerlerdir. Erdoğan bizi Libya’ya, Azerbaycan’a gönderdi. SNA’nın bundan sonra nereye gönderileceğine dair birçok söylenti var. Savaş başladığında bebek olan genç nesil cahil, cahil ve saf. Türkiye’ye köle olarak kalacaklarını düşünüyorum. “

Sham Legion fraksiyonundan 13 yaşında bir militan Suriye Ulusal Ordusu’nun Sarmada, Suriye.
Suriye’nin İdlib kentinde Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ, eski Nusra Cephesi) ile 14 yaşındaki bir militan.
 Hamza Tümeni fraksiyonundan 15 yaşındaki bir militan Suriye Ulusal Ordusu’nun Libya, Trablus’ta.
Hamza Tümeni fraksiyonundan 16 yaşındaki bir militan. Suriye Ulusal Ordusu’nun Libya, Trablus’ta.
Hamza Tümeni fraksiyonundan 15 yaşındaki bir militan. Suriye Ulusal Ordusu’nun Libya, Trablusta

İngilizceden çeviri Fecri Dost

yazının İngilizce orijinali aşağıdaki linktedir.

“Slaves to Turkey:” A former child soldier on Turkey’s teenaged Syrian mercenaries

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: