Read Time:1 Minute, 58 Second


Milyona varan insana ev sahipliği yapan Diyarbakır Newrozu’nda ilk kez sahne alan sanatçı Kadir Çat, halkın kararlı duruşu karşısında mest olduğunu belirterek, halk iktidara “buradayız, diz çökmüyoruz” dediğini söyledi.

Mezopotamya haber24-Bu yıl “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla kutlanan Newroz,  tüm engelleme ve pandemiye rağmen milyonlara sahne oldu. 7’den 70’e toplumun her kesiminden milyonların katıldığı kutlamalarda, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde derinleştirilen tecrit, cezaevlerinde tecride karşı 123’üncü gününe giren açlık grevi eylemleri, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik kapatma davası ve İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesine tepki gösterildi.

Ulusal ve uluslararası kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği önemli merkezlerden biri de yüzbinlere ev sahipliği yapan Diyarbakır Newrozu idi. Renklerin damgasın vurduğu Diyarbakır Newrozu’nda ilk kez sahne alan sanatçı Kadir Çat, alanın nabzına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İLK KEZ SAHNE ALDI 

İlk kez 2012 yılında Diyarbakır Newrozu’na davet edildiğini ancak o yıl Newroz’un yasaklanması nedeniyle sahneye çıkamadığını belirten Çat, ilk kez bu yıl sahne aldığını söyledi. Polisin tüm engellemelerine rağmen yüzbinlerin Newroz alanına aktığını vurgulayan Çat, halkın kararlığı ve coşkusu karşısında mest olduğunu söyledi. İktidarın halkın kutlamalara katılmayacağı beklentisi içerisinde olduğunu, ancak alanlara çıkılarak, bu beklentinin boşa çıkarıldığının altını çizen Çat, böylece halkın baskı ve sindirme politikalarına gerekli cevabı verdiğini dile getirdi.

HALK SAHİPLENDİ

Çat, tüm engellemelere rağmen sabah saatlerinden itibaren yüzbinlerce kişinin Newroz’a akarak, alanı tıka basa doldurduğunu kaydetti. Çat, “Bir hafta öncesinden Amed’deydim. Halkta bir sessizlik vardı ama Newroz günü bu sessizlik çığlığa dönüştü. Amed Newrozu, her sene güzel geçiyor ama bu seneki bir başkaydı. 2021 Newrozu tarihi bir Newroz’du. Amed, Newrozu kendisine yakışır bir şekilde bu yıl da kutladı. Halk, partisine, ideolojisine, özgürlük mücadelesine, açlık grevcilerine sahip çıktı. Halk, Kürtleri ve halkları ötekileştirenlere ‘şapkanızı önünüze koyun ve bir kez daha düşünün’ dedi. Sadece Newroz kutlamasına çıkmadım, orada gördüğüm bir arenaydı. Devasa bir alandı. Gençlerin katılımı çok yüksekti ve coşku da yüksekti. Çok sahne aldım ama Diyarbakır Newrozu büyüleyiciydi. Hayatımda unutmayacağım, bir an oldu. Kitle bunu yaşattı” ifadelerini kullandı.

Polisin sahnedeki engellemelerine de dikkat çeken Çat, “Polis güvenlik adı altında sahneyi provoke etti ama buna rağmen halkın coşkusunu engelleyemedi” diye belirtti. Newroz’a katılanlara teşekkür eden Çat, şöyle devam etti: “Bu halk, ulusal bayramını da değerlerini de sahiplendi. Biz halkımızın yanındayız. Halkımız en büyük zorluğu yaşadı, her türlü engellemelere rağmen alanlara indi. Biz sanatçılar olarak da üstümüze düşen halkla bir olmaktır.”Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: