​​​​​​​‘DAİŞ’in yeniden örgütlenmesinin önüne geçmek için kamp sorunu çözülmelidir’

Read Time:1 Minute, 53 Second

​​​​​​​‘DAİŞ’in yeniden örgütlenmesinin önüne geçmek için kamp sorunu çözülmelidir’

Hol kampındaki cinayetleri ve DAİŞ’in hareketliliğini değerlendiren İslami Grupları Araştırmacısı Dr. Mistefa Emin, DAİŞ’in kamplara saldırmak istediğini çünkü kamplarda örgüt için insan hazinesi olduğunu kaydetti.

Hesekê’deki Hol kampında son süreçte DAİŞ’in hareketliliği arttı. Bu yılın başından beri kampta 37 cinayet işlendi. DAİŞ’lilerin kampa alındığı 2019 yılının Şubat ayından beri 79 cinayet gerçekleştirildi. Yanı sıra günlük olarak kampta alıkoyma, darp ve yakma olayları da oluyor.

DAİŞ’lilerin kaldığı Hol ve Roj kampları Kuzey ve Doğu Suriye halkları için ciddi tehlike oluşturuyor. Bu kamplara çocuklar DAİŞ’in düşünceleri ile yetiştiriliyor.

‘DAİŞ YENİDEN ÖRGÜTLENMEK İSTİYOR’

Konuyu değerlendiren İslami Grupları Araştırmacısı Dr. Mistefa Emin, “Hol kampı Kuzey ve Doğu Suriye için ciddi bir kriz oluşturuyor. DAİŞ’in aktif olduğu bir merkezdir. DAİŞ burada yeniden örgütlenmek istiyor. QSD tek başına bu kadar ciddi sorunun üstesinden gelmeye bilir. Uluslararası Koalisyon rolünü yerine getirmelidir. Uluslararası toplum QSD’ye destek vermelidir” dedi.

Kamp Yönetiminin son verilerine göre kampta 60 bin 351 kişi yaşıyor. Kamptaki Iraklı sayısı 30 bin 738, Suriyeli sayısı 21 bin 58 ve kamptaki yabancı sayısı ise 8 bin 555 kişidir.

‘ULUSLARARASI MAHKEME KURULMALIDIR’

Her ülkenin kendi vatandaşlarını geri alması gerektiğine değinen Mistefa Emîn şunları kaydetti: “Her DAİŞ’li kendi ülkesinde yargılanmalıdır. Uluslararası alanda bir karar alınmalıdır. Gerekirse uluslararası bir mahkeme kurmalıdır. Bu insanların eğitilmesi gerekir. Özelikle çocukların DAİŞ fikrinden uzaklaştırılması lazım.” DAİŞ’in kamplara saldırma planları yaptığına değinen Mistefa Emîn, “Kamplar DAİŞ için çok önemli insan kaynağıdır. DAİŞ buraya saldırıp üyelerini çıkarmak istiyor. Onlardan faydalanmak istiyor” dedi.

‘AVRUPA PRAGMATİK YAKLAŞIYOR’

Kamptaki krize dikkat çeken Emin şunları vurguladı: “Avrupa devletleri ailelerin dönüşünü ret ettiği müddetçe kamplardaki sorun devam edecek. Uluslararası toplum DAİŞ sorununa pragmatik yaklaşıyor. DAİŞ ise doğrudan tehdit ediyor. Uluslararası toplum DAİŞ yenildikten sonra bu tehditlerin sona ereceğini zannediyordu. Ancak halen devam ediyor.”

‘HÜCRE ÖRGÜTLEMESİNE GİTTİ’

DAİŞ’in artık coğrafya işgal etmek yerine suikast gibi saldırılar yaptığına değinen Emin, “DAİŞ toprak hâkimiyetini kaybetti. Ancak gizli hücreler aracılığıyla saldırılar yapıyor” diye belirtti.

DAİŞ’in bitirilmesi ve Hol Kampı sorunun çözülmesi için 3 öneride bulunan Emin, “İlk önce uluslararası bir yargılama yapılmalıdır. Sonra DAİŞ’in etkisinin bitirilmesi için gerekli lojistik destek verilmelidir. Son olarak da bir güvenlik mekanizması oluşturulmalıdır. Yoksa tek başına operasyonlar yeterli olmaya bilir” diye kaydetti.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: