Aldar Xelîl: Mücadelemiz, 3 ana hedefimiz gerçekleşinceye kadar devam edecek

Read Time:1 Minute, 50 Second


Aldar Xelîl: Mücadelemiz, 3 ana hedefimiz gerçekleşinceye kadar devam edecek


Qamişlo’daki Newroz kutlaması, “Newroz direnişi ruhuyla işgalcileri yeneceğiz” şiarıyla Qamişlo Kantonu’na bağlı Hîmo köyünde düzenlendi.

 


Newroz kutlamasında konuşan PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelîl, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî, Şehba ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki bütün halkların Newroz Bayramı’nı kutladı.

Kürt, Arap ve Süryani halkların Newroz’unu kutlayan Aldar Xelîl, “Halkımız haklarını elde etti. Şu an da büyük saldırı ve krizlerin eşiğindeyiz. Evet Newroz’u kutluyoruz fakat yaralarımız halen iyileşmedi. Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî halen Türk işgali altında. Kürt halkının düşmanları, halkların kardeşliğine darbe vurmak ve demokratik ulus projesini yok etmek istiyor” vurgusunu yaptı.

2021 Newroz’unun kıvılcımını Kuzey ve Doğu Suriye halkının direnişinden aldığını belirten Xelîl, halkların kardeşliği temeli ve devrim etrafında birleşmelerinin bu başarının göstergesi olduğunu kaydetti.

İşgal altındaki bölgelerin kurtarılması için mücadelenin büyütülmesi gerektiğini belirten Xelîl, halkın bin yıllık zulme ve baskıya başkaldırdığını ifade etti.

Önder Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komploya değinen Aldar Xelîl , “Bölgesel ve küresel güçler Önder Öcalan’a karşı gerçekleştirilen komploya dahil oldu. Komplocu güçler Önder Öcalan’ın fikir ve felsefesini yok edeceğine inanıyordu. Fakat sonunda Önderliğin fikirlerinin hapishanede sınırlı kalmayacağını anladılar” dedi.

Aldar Xelîl , “Kuzey ve Doğu Suriye halkının devriminin 3 ana başlıkta gerçekleşiyor. Birinci Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü, ikincisi işgal altındaki bütün bölgelerin kurtarılması üçüncüsü ise Kuzey ve Doğu Suriye ile Kürdistan halkının haklarının elde edilmesi” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Kürt ulusal birliğinin sağlanması çalışmalarına değinen Xelîl, “Kürt ulusal birliğini güçlü bir temelde kurmamız gerekir. Bunun temeli şehitlerin fedakarlıkları zemini ise Kuzey ve Doğu Suriye halkının kazanımlarıdır. İşgal altındaki bölgelerimizin kurtarılması için birlikte mücadele etmemiz gerekmekte” dedi.

Devrim sürecinde birçok engelle karşılaştıklarını belirten Aldar Xelîl, “Bütün engellere rağmen haklarımızı elde ettik. Kuzey ve Doğu Suriye projesi, bazı tarafların iddia ettiği gibi Suriye’nin bölünmesi çağrısı yapmıyor. Cerablus’tan Bab, Serêkaniyê ve Girê Spî’ye kadar işgal altındaki bütün bölgelerimizi kurtarmaya çalışıyoruz” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Newroz kutlaması, Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Talet Yûnis ve PYNK adına Ferhad Têlo’nun konuşmasıyla devam ediyor.
Kültür Sanat Merkezi’ne bağlı Rûpelda Grubu, Şehîd Welat Grubu, Şehêd Sakîne Grubu ve Pala müzik grupları ile ünlü Kürt sanatçı Xêro Ebbas kutlamada sahne alması bekleniyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: