HDP’YE YAKLAŞIM Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:1 Minute, 32 Second


HDP’YE YAKLAŞIM

Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan


Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Türk egemenlik sistami, HDP’yi tasfiye etmek için her yola baş vuruyor. Sistem, HDP’ye karşı izlediği politika ile Kürdlere karşı bir intikam alma peşindedir. HDP üzerinden Kürdistan’ın kuzeyinde Kürd milli potansiyelini bitirmeye çalışmaktadır.

HDP içinde ne kadar Kürd yurtseveri varsa ya fiziki olarak yok etti, ya işkenceli sorgulardan sonra zindana attı, ya da yurtdışına kaçmalarına yol açtı. Seçimle elde ettiği belediyelere kayyum atadı. Birçok vekilin dokunulmazlığını kaldırdı. Cezaevine koydu. Yıllara varan cezalara çarptı. Şimdi de HDP kapatılmak isteniliyor.

Fakat, sistem tüm bu uygularına rağmen bir şey yapamadı. HDP bünyesinde örgütlü Kürd millet potansiyelini istedikleri zemine çekmeyi başaramadı. Kürdlüğünden vaz geçiremedi, Türkleştiremedi. Bugünden sonra da bunu başarmaları çok zordur.

Bu nedenle sistem daha da zıvanadan çıkacaklar. HDP örgütlülüğü üzerine gideceklerdir. Kürd potansiyelini dağıtmaya, örgütsüz bir duruma düşürmeye çalışacaklardır. Eğer bunu başarırlarsa geriye Kürdlük adına legal alanda mücadele eden bir Kürd gücü kalmayacaktır.

Burada ister HDP’li olun, ister onun dışında farklı bir siyasal bir zeminde olun her yurtsever Kürdün günün görevi Türk devletinin HDP’ye saldırılarına karşı HDP’nin yanında olmayı gerektiriyor. Yurtsever olmanın gereği budur.

Kuşkusuz bu şu anlama gelmiyor: HDP merkezinin savunduğu Türkiyeci siyasetin desteklenmesi gerekmiyor. Bu siyaset eleştirilmeli ve hatta teşhir edilmelidir ama HDP bünyesinde örgütlü, diri, atak, fedakar Kürd potansiyelide yalnız bırakılmamalı ve desteklenmelidir. Çünkü Kürd milli potansiyeli buradadır. Eğer bu potansiyel dağılırsa geriye bir şey kalmaz.

Kimse hele yurtsever Kürdün HDP yönetimin izlediği Türkiyeci siyaseti desteklemek zorunluluğu yoktur. Ama HDP’nin tasfiyesi de istenilemez. HDP bir örgütlülüktür. Yönetimin izlediği siyaset yanlış olduğu da tartışılmaz ama tabanı Kürdtür ve geleceğin mücadele dinamiğidir. HDP siyasi duruş olarak kötü bir örgütlülük te olsa en kötü bir örgütlülük örgütsüzlükten iyidir. Bu bağlamda HDP’ye sahiplenilmelidir.

19 Mart 2021 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: