TARİH ŞUURU-BİLİNCİ VE TOPLUMSAL HAFIZA Fecri Dost

Read Time:2 Minute, 35 Second
Fecri Dost

Bu topraklarda yakın tarihimizde yaşanmış en büyuk insanlık dramlarından biriyle yüzleşmek, acıları paylaşmak, insanlığa karşi suç işlemiş olanları teşhir etmek gerekiyor. Bu bakımdan bugün Halepçe katliamı ile ilgili neredeyse bütün kürt kullanıcıların sosyal medya üzerindeki ve de sayfa arkadaşlarımın hepsi bir şeyler paylaşması beni son derece mutlu etmiştir. Mutlu etmiştir, Çünkü toplumsal bir hafızamızın olduğu ortaya çıkmıştır. Artık dünyanın neresinde olursa olsun bir Kürt zulme uğruyorsa, maruz kalıyorsa yada acı çekiyorsa dünyanın diğer ucundaki Kürt tepkisini ortaya koyuyor, acısını hissediyor ve paylaşıyor. Bu durum bize milletimizin hem tarih bilinci hem de ulusal hafızasının güçlü olduğu ve milli bilincinin yerinde olduğunu göstermektedir. Bu son derece önemli bir noktadır.

Milli bilinç ve toplumsal hafıza üzerine birkaç söz

İnsan aklı ile toplumsal hafıza arasında sürdürülebilirlik açısından bir bağ vardır. Toplumsal hafıza, insan aklının bir birikimidir ve bu şekliyle sonraki nesillere aktarılabilir. Bir arada yaşama arzusu sergileyen insanlar, kendi ahlaki ve yaşamsal değerlerini oluşturmak suretiyle zaman içinde toplumun geneli tarafından kabul gören bir kültürel değerler bütünü ortaya koyarlar. Oluşması belki de binlerce yıl süren bu kültürel değerler bütünü, insanların zihinlerinde bir “tarihsel benlik” oluşturmak suretiyle gelecek nesillere genetik olarak geçecek bir “toplumsal hafıza”nın temelini atarlar.

Bu şekliyle, bireysel aklın bir ürünü olan, fenni ve beşeri bilimlerdeki gelişmelerin bir süre sonra ortak akla dönüşerek oluşturduğu toplumsal hafıza, gelecek nesillere aktarılmak suretiyle sürekliliği ve ardıllığı sağlamıştır.

Tarih bilinci ise insanlığın ve milletlerin hafızasıdır. Bu sebeple¸ bilhassa milletlerin hayatında tarih bilgi ve şuuru önemli bir yer tutar.Tarih şuuru ya da tarih bilinci, tarihimizi en doğru bir şekilde bilinmesi demektir. İnsanların kendi tarihlerinde olup bitenleri anlayıp farkına varmasıdır. Her insanın bir geçmişi vardır ve bu geçmişi bilmek bizi ileriye götürür. Aslında bir geçmişe sahip olduğumuzu bilmek tarih şuurudur.

Toplumsal Hafıza ise kimlik ve kültür ile alakalıdır. Kişilerin hafızaları ne kadar önemli ise toplumların hafızaları da o derece önem taşır. Toplum bireylere göre daha geniş ve önemli bir yapıdır. Toplumsal hafızanın korunması çok önemlidir. Toplumsal hafıza korunduğu takdirde o toplum ayakta kalarak varlığına devam edecektir ve durmadan ileriye gidecektir. Eğer ki bir toplum, hafızasını kaybederse kimliğini kaybetmiş olur. Kimliğini kaybeden bir toplum ise varlığını yitirmiş olacaktır.

Tarih şuurundan mahrum olan milletler¸ milli birlik ve beraberliğini de koruyamazlar. Milli birliğini tesis edememiş milletlerin yaşaması mümkün değildir. Tarih şuuru zayıf olan milletlerde siyasî ve sosyal alanda çok büyük problemlerin yaşandığı bir gerçektir. Sosyal ve siyasî bunalımların yaşandığı toplumlarda ise insanların kendine olan güven duygusunun azaldığı ve kendi kültüründen yabancılaştığı görülür. Bu ise kimlik değişimi ve beyin göçüne sebep olur ki bu da sosyal ve siyasi hayatta tamiri mümkün olmayan facialara yol açar. Bunun için de kendi insan ve toplumumuzu tarih şuuru ve bilinci içersinde yetiştirmemiz gereklidir.

Millet olarak yaşamanın teminatı¸ fertlerin mensubu olduğu milletlere karşı duydukları ruhî bağlılık hissi ve millet olma şuurudur. Bu şuurun gevşetilmesi köreltilmesi ise milletleri olumsuzluklara sürükler.

Bu bakımdan Halepçe Katliamı konusundaki hassasiyetler son derece önemlidir yerindedir. Ayriyeten unutulmaması ve unutturulmaması açısından da son derece ayrı bir önem arz etmektedir. Bu vesileyle Halepçe Katliamında Şehit olanların anısı önünde saygıyla eğiliyor katliamı gerçekleştirenleri ve bu katliamda katkısı olanları bir kez daha lanetliyorum.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: