‘Türk devleti suyu savaş aracı olarak kullanıyor’

Read Time:1 Minute, 18 Second

‘Türk devleti suyu savaş aracı olarak kullanıyor’

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye halklarına karşı Fırat nehrini silah olarak kullanmasına tepki gösteren Özerk Yönetim Çevre ve Yerel Yönetimler Komitesi Eş Başkan Yardımcısı Hêvin Şêyho, uluslararası kurumların bu suçu durdurması gerektiğini dile getirdi.

Türk devletinin Fırat Nehrini Kuzey ve Doğu Suriye halkına karşı bir silah olarak kullanmasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

‘NEHRİN ETRAFI DA KİRLENİYOR’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Çevre ve Yerel Yönetimler Komitesi Eş Başkan Yardımcısı Hêvin Şêyho, suyun azalması ile birlikte nehrin etrafının aşırı bir şekilde kirlendiğini kaydetti.

Nehir etrafının kirlenmesinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini ve cilt hastalıklarına sebep olduğuna dikkat çeken Hêvin, Kobanê ve Dêrazor’un en çok zarar gören bölgeler olduğunu ifade etti.

‘BİRÇOK ALAN ETKİLENİYOR’

Suriye krizinin başladığı günden beri ilk kez bu kadar fazla su kesintisinin yaşandığını dile getiren Hêvin şunları kaydetti: “Tarım arazileri yüzde 80 bundan etkilendi. Elektrik üretimini durdurma aşamasına getirdi. Kuzey ve Doğu Suriye’de insanların çoğu geçimlerini tarım ile sağlıyor. Şuan sulama konusundaki sorunlardan dolayı çiftçiler ne yapacağını bilmiyor. Yine nehir içindeki canlılar da zarar görüyor. Balıkların bazı türleri yok olma tehlikesi yaşıyor. Yerel ve Çevre Komitesinin birçok projesi de su azalmasından dolayı durduruldu.”

Xeranîc Su Deposu 7 yıllık kesintinin ardından faaliyete geçti
Türk devletinin suyu şantaj olarak kullandığını kaydeden Hêvin son olarak şu ifadeleri kullandı: “Tüm uluslararası kurumlar, hukuk örgütleri Türk devleti bu suça son vermesi için baskı uygulamalıdır.”

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi de yaptığı açıklama ile Türk devletinin su oranını düşürmeye devam etmesi halinde bir insanlık krizinin yaşanacağını belirtmişti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: