6’ncı Kadın ve Edebiyat Festivali başladı

Read Time:52 Second

Kadının rengi, sesi ve kültürünü daha fazla görünür kılmak ve halklar arasındaki birliği güçlendirme misyonuyla her yıl düzenlenen Kadın ve Edebiyat Festivali’nin 6’ncısı Qamişlo’da start aldı.

Kadının rengi, sesi ve kültürünü daha fazla görünür kılmak ve halklar arasındaki birliği güçlendirme misyonuyla her yıl düzenlenen Kadın ve Edebiyat Festivali’nin 6’ncısı Qamişlo’da bulunan Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek festivale Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan farklı toplumlardan kadınlar katılacak. Festivalde Rojava Üniversitesi Edebiyat Bölümü öğrencileri de yer aldı. Yoğun ilgi gören festivale Özerk Yönetim temsilcileri ve siyasetçiler de katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan festivalde konuşan Hesekê Kültür ve Sanat Komitesi yöneticilerinden Efaf Heskî, “Dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet devam ediyor. Bu festivalin amacı kadının mücadelesini büyütmek ve her alanda geliştirmektir. Kadının yaratıcılığı ve üreticiliğini festival ile herkese gösteriyoruz. Bu vesileyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından müzik grupları sahne aldı.

Yarın da devam edecek festivalde tiyatro gösterimi yapılacak. Festivale katılan gruplara ödül takdim edilmesiyle festival sona erecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: