PYNK ve ENKS diyalogu belirsizliğini koruyor

Read Time:1 Minute, 28 Second

Kürt halkı Kuzey ve Doğu Suriye’de PYNK ve ENKS arasında yapılan görüşmelerin 3’üncü turunun sonuçlarını bekliyor. Nitekim bu tur da ENKS’nin Özerk Yönetim içindeki yeri ve askeri konular tartışılacak. Ajansımıza daha önce bilgi veren kaynaklar 3’üncü turun bu ay içerisinde gerçekleşmesinin zor olduğunu ve ENKS’nin görüşme için hazır olmadığını dile getirmişti.  Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasetçiler her iki parti arasında yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

‘ENKS GEREKÇE ARAMAMALIDIR’

Kürt ulusal birliği için önemli adımların atıldığını ancak ENKS’nin bu görüşmeleri yeterli derecede önem vermediğini dile getiren Suriye Demokratik Kürt Partisi Merkez Komite üyesi Gulistan Eti, “Kürtler arasındaki diyalogun başarılı olması için tüm partilerin üzerine düşeni yapması gerekir. Atılacak adımlar Kürt halkına hizmet etmelidir. 19 Temmuz Rojava devriminin kazanımları korunmalı ve işgal altındaki bölgeler kurtarılmalıdır. ENKS’de Kürt halkına hizmet eden adım atmalıdır. Onların hakları için mücadele etmelidir. Dış güçlerden bağımsız bir şekilde kendi kararlarını kendileri almalıdır. Görüşmeleri başarısız kılmak için gerekçe aramamalıdır” dedi.

2019 yılında QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin inisiyatifle ve ABD’nin aracılığıyla PYNK ile ENKS arasında görüşmeler başladı. 2020 yılının Kasım ayında yapılan ikinci tur görüşmelerinden sonra ABD seçimlerinin sonuçları beklendi. 
  
‘ULUSAL ÇIKARLAR ESAS ALINMALIDIR’

Suriye Kürt Sol Partisi Merkezi Komite üyesi İsmet İbrahim ise şunları dile getirdi: “Ulusal birlik çalışmaları zor şartlar altında yapılıyor. Ancak dış ülkeler buna müdahale ediyor. ENKS yönetimi ve merkezi dışarıdaki yöneticilerine baskı uygulamalıdır. Onlarda Kürt halkının mücadelesi ve ulusal çıkarları çerçevesinde hareket etmelidir.”

Başûrê Kurdistan’ın Duhok kentinde, 14 Ekim 2014 yılında bir araya gelen Kürt siyasi partileri, 23 Ekim’e kadar süren 9 günlük toplantı sonrasında temel konularda anlaştıklarını duyurmuştu.

Toplantıda, Rojava yönetiminde ENKS’ye yüzde 40, TEV-DEM’e de yüzde 40 temsil hakkı verilirken yüzde 20’lik temsiliyetin ise partilerin üzerinde anlaşacağı bağımsız şahsiyetlerden oluşması kararlaştırılmıştı.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: