Ulusal birlik çalışmaları hızlandırılmalı ZANA DENİZ

Read Time:2 Minute, 6 Second

Ulusal birlik çalışmaları hızlandırılmalı


ZANA DENİZ-Rojava Stratejik Araştırma Merkezi’nin (NRLS) Qamişlo’da organize ettiği “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunları ve çözümleri” çalıştayına katılanlar Kürtler arasındaki sorunların diyalog ile çözülmesi gerektiğine işaret ederek, herkesin kendi çıkarlarından ziyade ulusal değerleri esas alması gerektiğinin önemine dikkat çekildi.

NRLS’nin düzenlediği “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunlar ve çözümleri” çalıştayına katılan Partîya Demuqrat a Kurd li Sûrî (Partî) Genel Sekreteri Nısredin İbrahim ve Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Üyesi Stera Qasım çalıştay da yürütülen tartışmaları değerlendirdi.

Partîya Demuqrat a Kurd li Sûrî (Partî) Genel Sekreteri Nısredin İbrahim, NRLS tarafından gerçekleştirilen çalıştayın önemine vurgu yaparak şunları ifade etti: “Ulusal ve siyasi temel de Kürtlerin tek ses olmasını sağlamak, ulusal birliği yaşama geçirmek için nasıl adımlar atılması gerektiğini konuştuk. En nihayetinde ulusal birliğin demokratik bir sistem içerisinde hayata geçirilmesine ilişkin tartışmalar yürütüldü” diye konuştu.

Ulusal birlik sorunun kimi çevrelerin kendi çıkarlarını ortaya koymadan çözülebileceğine inandığını ifade eden İbrahim, “ Gerçekleştirilen konferans Kürt ulusal birliği açısından somut bir adım. Bu konferans bir çok siyasetçi, aydın, tarihçi, din âlimi, özgürlük ve eşitlik inancı olanlar bu konferansta yerini aldı. Bu konferansta yürütülen tartışmalar oldukça değerli ve önemli, bence kimi çevreler kendi çıkarlarını bir tarafa bırakarak ulusal birlik çalışmalarında yer almalıdırlar” dedi.

Düzenlenen “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunlar ve çözümleri” çalıştayına katılan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Üyesi Stera Qasım, çalıştayın döneme uygun bir süreçte gerçekleştirildiğine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Bu toplantının şu şekilde bir önemi var. Toplantıya sadece siyasetçiler katılmadı toplumun çeşitli kesimlerinden insanlarda konferansta yerlerini alarak sözlerini ifade ettiler.”

Ortadoğu’nun genelinde krizlerin yaşandığını ifade eden Stera Qasım, “Arap Baharı ile ortaya çıkan durum Kürt halkı bakımından oldukça önemli. Kürt halkı bu fırsat ile uluslararası alanda süreci lehine çevirebilir. Devletler yüz yıllık planlar çerçevesinde kendi gelişimlerini sürdürüyorlar. Bunu da kendi stratejileri ve hedefleri bakımından gerçekleştiriyorlar. Dünyanın her yerinde yeni bir değişim süreci var. Bütün dünya genelinde bir kaos hali yaşanıyor. Sadece Rojava ve Suriye’de değil, Yemen, Libya, Yunanistan’da her yerde krizler var. Yeni dönemde Ortadoğu bakımından yeni bir harita hazırlanıyor ve bizde Kürt halkı olarak bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal birlik diyalog çalışmalarının herhangi bir gerekçe ortaya konulmadan durduğuna dikkat çeken Stera Qasım bu konuya ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Ulusal birlik açısından bir diyalog çalışması gerçekleştiriliyor şuan taraflardan kaynaklı bir durağanlık oluştu. Fakat gözle görülür bir biçimde PYNK tarafı bu konuyu ciddi ele alıyor, ısrarcı yaklaşıyor ve çözüm için somut adımlar atıyor. Gelecek süreçte Kürt halkı kadın, genç, yaşlı toplumun bütün kesimleri çözüm açısından diyalog görüşmelerine katılan siyasilere baskı uygulayarak ulusal birlik çalışmalarının hızlandırılmasını sağlamalılar.”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: