Gazeteciler: Ronahi TV’nin engellenmesi kabul edilemez

Read Time:2 Minute, 58 Second

Gazeteciler: Ronahi TV’nin engellenmesi kabul edilemez

Başûre Kurdistan Hükümeti’nin, Ronahi TV’nin büro açma başvurusuna gerekli izni hala vermemiş olmasını eleştiren Amerika’nın Sesi Muhabiri Zana Ömer, VON Radyo Yönetim Üyesi Xoşman Qado, bir an önce sorunun aşılmasını umut ettiklerini söyledi.


‘GERÇEĞİ DİLE GETİREN GAZETECİLER ENDİŞELİ’

Ronahi TV’nin, Başûrê Kurdistan’da büro açmasını “gereklilik” olarak nitelendiren Amerika’nın Sesi Rojava Muhabiri Zana Ömer, “Ronahi TV’nin gözünden Başûrê Kurdistan’ı tanımak, takip etmek istiyoruz” dedi.

Zana Ömer, Ronahi TV’nin Başûrê Kurdistan’da serbestçe çalışmasının aynı zamanda oradaki yayın faaliyetlerine de renk katacağını söyleyerek, özgür basına sınırlandırılmamasını istedi.
Başûrê Kurdistan’da özgür basına yönelik baskıların son dönemde daha da arttığına dikkat çeken, Zana Ömer’in değerlendirmesi şöyle, “ Maalesef son süreçlerde Başûrê Kurdistan’da özgür basın ve gazetecilere yönelik baskı fazlasıyla arttı. Ronahi TV’ye izin verilmemesini bu konuyla ilişkilendirebiliriz. Birçok gazeteci mahkeme karşısına çıkarılarak yargılanıyor. Biz gazeteciler olarak bu durumdan endişeliyiz. Eğer gazeteciler fikirlerini, haberlerini özgürce paylaşamıyorsa bu korkunç bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösterir. Bu durum bizi geleceğe dair de endişelendirmeli, ediyor da. Maalesef mevcut durumda gazeteciler özgürce kendilerini ifade edemiyor, çalışmalarını yürütemiyor. Aksine Başûrê Kurdistan gazeteciler büyük suçlamalarla karşı karşıyalar.”

“KALEM, ASLA KİMSEYE KARŞI BİR SİLAH DEĞİLDİR”

“Basın özgürlüğü toplumsal renklilik ve zenginliğin ifadesidir, o zenginliğin sesi olmaktır. Tüm kesimler gazetecilere karşı duyarlı olmalı ve ifade özgürlüğüne sınır konmamalı. Kalem asla kimseye karşı bir silah değildir. Farklı bir görüş asla herhangi bir siyasi partiyi yenme ya da yenik düşürme aracı olarak görülmemeli” diyen Ömer tıpkı siyasetçiler gibi gazeteciler de çalışmalarını özgürce yapmalı, gözlem yapmalı, gerçeği görmeli ve topluma yansıtabilmelidir, diyor.
“Ronahi TV bilgi almak için önemli bir yayın organıdır” diyen Ömer, “Bir Gazeteci olarak Ronahi TV’yi takip ediyorum ve gerçekçi bir yayın yaptığına da inanıyorum. Şimdiye dek gerçek dışı bir yayıncılık yaptığına şahitlik etmedim. Kimi tekniki hataları olabilir. Bu da doğal bir durumdur. Ancak olayları, farklı lanse etme ya da gerçek dışı haber yapma Ronahi TV için söz konusu değildir bence” şeklinde konuştu.
 
“RONAHİ TV, ROJAVA VE BAŞÛRÊ KURDİSTAN İÇİN KÖPRÜ OLABİLİR”

Ronahi TV’nin, DAİŞ’in her tarafa saldırdığı dönemde bölgede yaşanan gerçeğin ortaya çıkarılmasında ve yayılmasın da tarihi bir misyon yüklendiğini söyleyen Ömer, “ DAİŞ’nin her yerde saldırdığı dönemde ve yine son dönemde T.C’nin Efrin, Girê Sipî ve Serêkaniye’ye yönelik işgal saldırılarında 25 Gazeteci yaşamını yitirdi. Onlarca Gazeteci ise yaralandı. Ronahi TV büyük emek ve çabayla bugünlere geldi. Farklı farklı basın organlarının yer aldığı Başûrê Kurdistan alanında Ronahi TV’nin logosunu da görmek bizim için önemli ve bu konuda da umutluyuz. Ronahi TV’nin yapacağı haber ve programlarla Başûrê Kurdistan’ı farklı açılardan ve farklı bakış açısından tanımak, izlemek istiyoruz” dedi.

“ÖZGÜR BASIN KISITLAMASI HAKİKATİN GÜN YÜZÜNE ULAŞMASINI ENGELLEMEKTİR’

Gazeteci ve VON Radyo Yönetim Üyesi Xoşman Qado, “Her ülkede tüm medya kuruluşu için çalışma izni verilmelidir. Yayın kuruluşlarının çalışmaları kesinlikle engellenmemelidir. Ronahî TV’nin Başûrê Kurdistan Bölgesi’nde büro açmasının engellenmesi basın özgürlüğü açısından endişe vericidir” dedi.

“Ronahî TV, orada çalışan tüm kuruluşlar gibi Başurê Kurdistan Bölgesi’nde de ofis açma hakkına sahiptir. Çünkü yasal olarak gerekli belgelerini ilgili taraflara sunmuş. Varsa eğer bir sorun, eksiklik bence Başûrê Kurdistan Hükümeti Ronahî TV yönetimine bildirmelidir” diyerek Başûrê Kurdistan Bölge Hükümetinin özgür basını hedef almaktan vazgeçmesini istedi.

Gazeteciliğin ve gazetecilerin görevinin kamuoyunu, toplumu doğru bilgilendirme olduğunu söyleyen, Qado, çalışmaların engellenmesi hakikatin açığa çıkmasından korkmak anlamına geldiğini belirtti.

VON Radyo Yönetim Üyesi Xoşman Qado, “Umudumuz, gazetecinin nerede olursa olsun özgürce çalışacağıdır. Özellikle Özgür Basın Birliği ve Özerk Yönetim İletişim Ofisi’nden bir heyetin Başûrê Kurdistan Bölgesini ziyaret etmesi, gazetecilik çalışmalarına ve özgür basına dair yeni ufuklar açacaktır” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: