Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı’ndan Fransa’da yapılan suikast itirafı

Read Time:50 Second

Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı Fransa’da suikast ile öldürülen üç Kürt Kadın itirafı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) kritik görevlerde bulunan, geçmişte Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığı da yapan İsmail Hakkı Pekin, katıldığı bir televizyon programında, 2013 yılında üç Kürt kadının Türk istihbaratı tarafından öldürüldüğünü itiraf etti.

Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Habertürk’teki yayında, PKK’nin beyin takımına yönelik yapılması gereken operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Avrupa’da bunların unsurları var. Avrupa’daki unsurlarına bir şey yapmamız gerekiyor. Daha evvelden Paris’te yapıldı ama..” diyerek, öldürülen üç Kürt kadına işaret etti.

Fransa’nın başkenti Paris’te Ocak 2013’te öldürülen üç Kürt kadının dava dosyası ‘Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) olası rolünün’ araştırılması nedeniyle yeniden açılmıştı. Soruşturma kapsamında bir de terörle mücadele savcısı görevlendirildi.

Öldürülen kadınların aileleri, mart 2018’de cinayet emrini kimin verdiği ve muhtemel suç ortaklarının da kimler olduğunun anlaşılması için soruşturma açılması talebinde bulunmuştu.
PKK’nın kurucularından Sakine Cansız (54), Leyla Şaylemez (24) ve Fidan Doğan (28), 9 Ocak’ta Paris’te uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldürülmüşlerdi.

MİT ocak 2014’te yaptığı açıklamayla olayla ilgilerinin olmadığını duyurmuştu.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: