Ronahî TV’ye ruhsat verilmemesi utanç kaynağıdır’

Read Time:1 Minute, 7 Second

Ronahî TV’ye ruhsat verilmemesi utanç kaynağıdır’

Ronahî TV, 3 Şubat’ta resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Kasım 2020’de Başûrê Kurdistan’da ofis açma talebinde bulunduğunu ancak Hewler Asayişi’nin bunu henüz onaylamadığını ifade etti.

Açıklamada Asayiş’in koronavirüsü bahane olarak kullandığı belirtildi. Gerekli tüm belgeler ilgili kurum ve kuruluşlar aracılığıyla sağlanmış olmasına rağmen, bunun Ronahî TV’nin Başûrê Kurdistan bölgesi topraklarında faaliyet göstermesini engellemek için sadece bir fırsat olduğunun altı çizildi.

Televizyon yaptığı açıklamada, bu tür eylemlerin basın özgürlüğü ihlalleri ve medya kuruluşlarının çalışmalarına kısıtlamalar getirilmesini içerdiğini söyleyerek bu durumu kınadı. Dirbêsiyê aydınları, Kürt topraklarında Kürt halkına hizmet eden bir Kürt kanalının yasaklanmasının işe yaramadığını çünkü Ronahî TV’nin her koşulda Kürt halkına ulaşacağına dikkat çekti.

“Neden Ronahi’nin de diğer kanallar gibi Başûr’da faaliyet göstermesine izin vermiyorsunuz?” diye soran Yazar Ekrem Derwîş, “Başûrê Kurdistan da Kürdistan topraklarının bir parçasıdır.

Ronahî TV, Kürt halkının sesi olarak Kürtçe yayın yapmakta ve halk tarafından sevilmektedir” şeklinde konuştu.

Başûrê Kurdistan yönetimine seslenen Ekrem Derwîş, “Kararınızı gözden geçirin ve derhal ruhsatlarını verin. Bir Kürt kanalının Kürt topraklarında faaliyet gösterememesi, Başûr için utanç kaynağıdır” dedi.

Şair Emel Hemo ise, “Ronahî TV’yi binlerce kişi izliyor çünkü Kürtçe yayın yapıyor. Siz ne hakla ruhsat vermiyorsunuz?” ifadelerini kullandı. Ronahî TV’nin Kürt halkı için çok önemli olduğunu belirten Emel Hemo, “Kürt davası için çalışıyor, onlar sayesinde Rojava’daki devrim halka ulaştı” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: