Katalonya seçimleri: Kim hükümet edecek?

Read Time:1 Minute, 4 Second

Katalonya seçimleri: Kim hükümet edecek?

Katalonya’da yapılan bölgesel seçimlerde Madrid’de iktidardaki sosyalistler, yüzde 23 ile birinci parti oldu. Ancak toplamda oyların ve koltukların mutlak çoğunluğu bağımsızlıkçı partilerde. Katalan yorumcular, seçim sonuçları ışığında bundan sonra ne olacağı konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

Hükümet kurma görevi bağımsızlık yanlılarında

Seçimle beraber mevcut koalisyon gözle görülür şekilde güç kazandı, diyor Katalan gazetesi El Punt Avui:

“Seçmen, Katalonya’nın bağımsızlığını savunan partilere arka arkaya üçüncü kez mutlak çoğunluğu sağladı. … Bu seçimden çıkan sonucun tarihi olduğunu söyleyebiliriz, çünkü ayrılıkçı güçlerin aldığı oy, ilk kez toplam oy sayısının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. … Hükümet koalisyonunun, merkez partilerin varsaydığının aksine cezalandırılmadığı ve bağımsızlık taraftarlarının bugünden itibaren aldıkları oyu pratiğe dökme görevini üstlendikleri tartışmasız birer gerçek.”

Sol bir koalisyon için fırsat

Merkezcilik ile ayrılıkçılık arasındaki uçurumu tereddütle de olsa aşmaya çalışan, Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) ile ERC’nin seçimlerden güçlenerek çıkması, eldiario.es internet gazetesini umutlandırmış:

“Gerek Salvador Illa’nın [PSC] diyaloga açık üslubu gerekse sosyalistler ve ERC’nin Katalonya’da ve İspanya’da hükümet etmek için birbirilerine mecbur olmaları, yeni yasama döneminde olağandışı çözümler bulunabilmesi için iyi bir haber. Bloklardan oluşan siyasetin dışına çıkıp büyük siyasi sorunlarla ilgilenmek için önemli bir fırsat bu. … Seçimden çıkan sonuçların ardından tüm taraflar son on yılda yaptıklarını tekrarlayacak olursa yine aynı hataların yapıldığı görecek ve aynı kısır döngüden çıkmamızı engelleyen tartışmaların yine aynılarını işiteceğiz.”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: