DSG ile Suriye rejimi görüştü .

Read Time:1 Minute, 28 Second

DSG ile Suriye rejimi görüştü .

ABD’nin desteğiyle Fırat’ın doğusu ve Cezire bölgesini kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ile Suriye rejiminin geçtiğimiz günlerde başkent Şam’da gerçekleştirdiği görüşmede iki taraf prensipte bazı teknik konularda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Görüşme hakkında bilgi sahibi olan Rus kaynaklar, görüşmede Suriye rejimi tarafında hükümet ve güvenlik yetkililerinin yer aldığını, SDG heyetinde ise askeri yetkililer, petrol dosyasından sorumlu yöneticier ve buna ek olarak Cezire bölgesindeki halktan, aşiretlerden ve akademisyenlerden Arap ve Kürt isimlerin bulunduğunu bildirdi.

Rus kaynaklar, Rusya’nın, rejim güçlerinin bünyesinde DSG’ye ayrıcalık tanınması, 2011’de çıkarılan ve 2015’te üzerinde değişiklikler yapılan 107 sayılı Mahalli İdare Kanunu’nun Suriye toprak bütünlüğünü ve ulusal zenginlikleri koruduğuna işaret ederek, bu Kanunun göz önüne alınıp Özerk Yönetim’e ayrıcalık verilmesini teklif ettiğini, rejimin ise bu teklife karşı çıkmadığını belirtti.

Rojava yönetimi ile Şam’ın vardığı prensip anlaşmasının kapsamında, DSG’nin elindeki sivil ve askeri tutukluları serbest bırakması, DSG’nin Haseke ve Kamışlı’da rejim bölgelerine uyguladığı ablukanın geride bıraktığı tüm tezahürlerin ortadan kaldırılması, Kamışlı’da yer alan devlet merkezlerindeki (Hububat Genel Kurumu) depolarda bulunan buğdayın bir an önce içerideki bölgelere gönderilmesini ve rejim kontrolündeki bölgelerde Suriyelilerin yakıt ihtiyaçlarının karşılanması için Humus ve Banyas kentlerindeki petrol rafinerisine ham petrol arzının artırılmasına odaklandı. Rejim ve DSG arasındaki görüşmede ayrıca , petrol doyası, ABD’nin varlığı, Suriye Devlet Başkanlığı Seçimleri ve diğer dosyalar ele alındı. Rus haber ajansı Sputnik, “yapıcı ve olumlu” diye nitelediği görüşmenin, Rusya’nın bu alanda gösterdiği titiz çabalarının önemli bir başarısı olduğunu yazdı.

Görüşme hakkında bilgi sahibi olan Kürt bir kaynak, DSG ve Özerk Yönetim’den oluşan ortak heyetin, Rusya’nın garantörlüğünde Şam’da Suriye rejimi ile prensipte anlaşmaya varmasının ardından Kamışlı’ya döndüğünü ve DSG’den kapsamlı bir heyetin müzakereleri tamamlamak üzere Şam’ı ziyaret edeceğini belirtti.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: