Avukat Xedîce İbrahim: Türk devleti Garê’de esir askerleri infaz etti, yargılanmalı

Read Time:1 Minute, 40 Second

Avukat Xedîce İbrahim: Türk devleti Garê’de esir askerleri infaz etti, yargılanmalı

ZANA DENÎZ-Cizre Bölgesi Avukatlar Birliği Eş Başkanı Xedîce İbrahim, işgalci Türk devletinin Garê saldırısında esir askerlerin hedef alınmasının Türk devletinin katliamı olduğunu söyledi. Siyasi partilerin, yasal örgütlerin ve insan hakları örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen Türk devletinin askerlerin kaçırılması konusunda PKK ile diyalog kurmayı kabul etmediğini hatırlatarak, işgalcilerin Garê’ye yönelik saldırılarda kendi askerlerini de kasıtlı olarak  infaz ettiklerini ifade etti.

‘BAŞARISIZLIĞINI GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR’

“Türk devletinin dün Garê saldırısından sonra esir askerlerin PKK tarafından öldürüldüğünü iddia etti.” İfadelerini kullanan Xedîce İbrahim işgalci Türk devletinin Garê’de yaşadığı mağlubiyeti gizlemek için böyle hile ve yalanlara başvurduğunu savundu.
Türk devletinin, esir askerlerin ölümü ile ilgili kamuoyunda “PKK’nin savaş suçu işlediği” algısı yaratmaya çalıştığına dikkat çeken hukukçu, “Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’de ve başka yerlerde olduğu gibi bir savaş suçu işlemiştir.  Bu tür saldırı ve katliamlara karşı tüm avukatlar seslerini duyurmalı, Türk devletinin bu tür saldırıları ve savaş suçları soruşturulmalı ve Türk devleti cezalandırılmalıdır.” dedi.

‘TÜRK DEVLETİ SOYKIRIM SUÇUNDAN YARGILANMALI’

Xedîce İbrahim, Türk ordusunun Garê’deki rehinelere yönelik saldırısını uluslararası hukuka aykırı ve suç olarak nitelendirdi ve “ Silahsız tutuklular Roma hukukunda, insan hakları hukukunda, Cenevre hukukunda ve Birleşmiş Milletlerde (BM) siviller olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle işgalci Türk devletinin gerçekleştirdiği saldırı sivillere yönelik bir katliam olarak değerlendirilmelidir. Türk devleti, 13 kişinin öldürülmesinden uluslararası mahkemelerde sorumlu tutulmalıdır.” diye konuştu.
Xedice İbrahim sözlerini “Türk devleti o dönemdeki yenilgisini gizlemek için Heftanin’e yönelik saldırılarında böyle bir haber yaptı. Aynı haber Garê’de de devam ediyor. İşgalci Türk ordusu Garê’de yenildi. PKK’ye şantaj yapmak için böyle haberler yayınlıyorlar. PKK, kaçırılan askerleri öldürmek isteseydi, ilk gün onları öldürür ve tutuklamazdı. Türk devletinin PKK’nin elindeki tutukluları öldürdüğü açıktır.” ifadeleri ile sürdürdü.

‘GARÊ SALDIRISI KOMPLONUN DEVAMIDIR’

Garê’ye yönelik saldırının 15 Şubat komplosunun yıldönümünde gerçekleştiğini ve bunun kasıtlı olduğunu belirten Xedice, “Türk devletinin Kürt Özgürlük Hareketi’ne yönelik bu tür saldırıları tüm Ortadoğu’da devam ediyor. Saldırı, komplonun yıldönümünde kasıtlı olarak gerçekleştirildi, ancak engellendi. Belirlemesinde bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: