ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

Read Time:51 Second

ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı. Erdoğan ABD’ye ‘PKK’nin yanında olma’ eleştirisinde bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, ülkesinin Garê açıklamasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Garê’ye yönelik operasyonda vurulan kampta 13 Türkiye vatandaşının ölmesine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmıştı.

Sözcü Ned Price’ın Twitter hesabından yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer almıştı:
“Amerika Birleşik Devletleri, Irak’taki Kürdistan bölgesinde Türkiye vatandaşlarının ölümü nedeniyle çok üzülmüştür. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine de taziyelerimizi iletiyoruz. Eğer Türkiyeli sivillerin ölümünün, PKK tarafından gerçekleştirildiği yönündeki haberler doğrulanırsa, bunu olabilecek en şiddetli şekilde kınıyoruz.”

ABD’nin açıklamasına tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Sözde terörle mücadele ettiğini söyleyen ülkeler (PKK katliamına) sessizler ya da ‘eğer’ ve ‘ama’larla geçiştirmeye çalışıyorlar” demişti.

ERDOĞAN’DAN SERT TEPKİ

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Rize 7. Olağan İl Kongresi’nde ABD’ye sert eleştirilerde bulunarak ”İşte ABD’nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz PKK’nın, YPG’nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız” demişti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: