Dünyadaki bütün Coronavirus’ler, bir kola kutusuna sığabiliyor

Read Time:1 Minute, 54 Second

Dünyadaki bütün Coronavirus’ler, bir kola kutusuna sığabiliyor

İngiliz matematikçi Dr. Kit Yates, dünyada Covid-19’a yol açan tüm Coronavirus’lerin hacmini hesapladı. Çapları 80-120 nm arasında değişen tüm virüsler bir kola kutusuna sığabiliyor.

Şimdiye kadar dünya çapında 2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan Coronavirus’un ne kadar yer kaplıyor olabileceği de açıklığa kavuştu. İngiliz matematikçi Dr. Kit Yates, Covid-19 hastalığına yol açan tüm Coronavirus’lerin, bir kola kutusuna sığabileceğini tespit etti.

Dünya genelinde şimdiye kadar en az 106 milyon kişi Coronavirus’e yakalandı. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı, en az 2 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden oldu. Ama virüsün kendisi çok küçük.

SARS-CoV-2 virüsünün çapı 100 nanometre. Yani bir metrenin yüz milyarda biri kadar. Virüs, insan saçının binde biri kalınlığında.
Bath Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan, “The Maths of Life and Death” (Yaşam ve Ölümün Matematiği) kitabının yazarı Dr. Yates, BBC için yaptığı hesaplamada dünyadaki tüm Coronavirus’lerin 160 mililitre hacmi olacağı sonucuna vardı.

Dr. Yates, hesaplamalarında, Coronavirus’lerin üst üste konması halinde, dikensi çıkıntılardan oluşacak boşluğu da dikkate aldığını söylüyor. Yates hesaplamalarında virüsün büyüklüğü, kaç kişinin virüse yakalandığı ve hastalığa yakalanan bir kişinin vücudunda belirli bir zamanda ne kadar virüs olduğu kriterlerini kullandı.

Bilim insanları, SARS-CoV-2 virüsünün küremsi olduğu ve çapının 80-120 nm arasında değiştiği konusunda hemfikir.

ZİRVEDE YÜZ BİNE ULAŞILIYOR

Viral yükün en yüksek seviyesinde bir hastanın sisteminde 100.000.000.000 parçacık olabiliyor. Bu zirve noktasına hastalığın altıncı gününde ulaşılıyor.

Dr. Yates, bilimsel makaleler yayımlayan “The Conversation” sitesindeki yazısında, her gün yarım milyon kişinin Coronavirus testinin pozitif çıktığına dikkat çekti.

Ama hesaplamalarda bazı kişilerin belirti göstermemesi, bazı kişilerin test yaptırmamayı seçmesi ve bazı ülkelerde test imkanlarının sınırlı olması nedeniyle bu sayı daha gerçekçi olması için 3 milyon olarak alındı.

Yates bunun sonucunda, belli bir zaman diliminde dünyadaki Coronavirus sayısının 2×10¹⁸ adet (iki kentilyon ya da iki milyar milyar) olduğunu hesapladı. Dr. Yates, “Bu çok büyük bir sayı. Gezegendeki kum tanelerinin sayısı kadar” diyor.

Yates daha sonra küre hacmi formülünü (V = 4 π r³/3) kullanarak her bir virüsün hacminin 523.000 nm küp olduğunu hesapladı. Hesaplamada virüsün çapı 100 nm olarak kabul edildi. Bu sayı iki kentilyonla çarpılınca 120 mililitre çıktı.
Virüslerin üst üste konulması sırasında oluşacak boşluklar da hesaba katılınca dünyadaki tüm virüslerin 160 mililitre yer kaplayacağı sonucuna ulaşıldı. Bir kutu kolanın hacmi 330 mililitre.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: