Trump’ın azil süreci: Kongre baskınına dair yeni videoda neler var?

Read Time:1 Minute, 17 Second

Trump’ın azil süreci: Kongre baskınına dair yeni videoda neler var?

Trump’ın avukatı Schoen, videonun azil yargılaması ‘adeta kanlı bir spor müsabakasıymış gibi uzmanlar tarafından korkutmak ve dehşete düşürmek için tasarlandığını’ öne sürdü.

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın ikinci azil yargılamasının ikinci gününde, iddia makamı konumundaki Demokratlar Senato’daki sunumlarında 6 Ocak’taki Kongre baskınına ait yeni bir video yayınladı.

Küfürlerin sansürsüz bir şekilde yer aldığı 13 dakikalık videoda, 6 Ocak’taki baskının yarattığı dehşet, kalabalığın başvurduğu şiddet, polisin paniği ve Kongre üyelerinin yaşadığı korkuya dair görüntüler yer aldı.

Demokratlar, Kongre baskınından doğrudan Trump’ı sorumlu olduğuna ilişkin net bir kanıt ortaya koymak istiyor.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde hazırlanan ve dün Senato’da sunulmaya başlanan iddianamede Trump’a iki suçlama yöneltiliyor. 

Bunlardan ilki seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair asılsız ve temelsiz iddialarda bulunmak. İkincisi de Kongre baskınında oynadığı iddia edilen rolle ilgili “isyana teşvik”.

Senato’da gösterilen video, Trump’ın 6 Ocak’ta coşkulu destek sloganları atan kalabalığın karşısında yaptığı konuşmayla başlıyor.

Videoda, Trump’ın seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair asılsız ve temelsiz iddialarını heyecanlı bir şekilde yinelediği görülüyor ve bir noktada “Kongre binasına yürüyeceğiz” diyor. Bu sözleri sarf ederken, destekçilerinden bir grup zaten halihazırda Kongre Binası’na ulaşmış durumdaydı.

“ABD, ABD, ABD” sloganları atan bir grup, Kongre binasının etrafındaki bariyerleri zorlarken görülüyor. Bu kişilerin bazılarının kafasında Trump’ın sloganı olan “Amerika’yı Yeniden Yücelt” yazan şapkalar bulunuyor.

Kendilerini durdurmaya çalışan polis memurlarının üzerine yürüyenlerin üstünde ise askeri kamuflaj kıyafetleri var. BBC Türkçe’deki habere göre, polise karşı karşıya gelenlerin küfürler ettiği, “domuz” ve “hain” gibi kelimeler sarf ettiği duyuluyor.
Bu noktada video yeniden Trump’ın konuşmasına dönüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: