PYD, Garê’ye yönelik saldırıyı kınadı

Read Time:1 Minute, 33 Second

PYD, Garê’ye yönelik saldırıyı kınadı

PYD Genel Meclisi, işgalci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na bağlı Garê bölgesine yönelik işgal operasyonunu yaptığı açıklama ile kınadı.

Saldırıların kınandığı açıklamada, faşist iktidarın emriyle dün (Çarşamba)  Kürdistan Özgürlük Hareketi güçlerine yönelik vahşi bir askeri operasyon başlatıldığı, Garê ve çevresinin hedef belirtildi.

Operasyonun Önder Abdullah Öcalan’a dönük gerçekleştirilen uluslararası komplonun yıl dönümünde gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu saldırıların Türk devletinin zihniyetinin faşizm ve Kürt halkına yönelik soykırıma dayalı olduğunu tüm dünyaya gösterdiği kaydedildi.
Açıklamada, BM’ye, aktif rol oynayan ülkelere, insan hakları örgütlerine Kürdistan halkına yönelik toplu soykırım savaşının ve halkı temsil eden HPG gerillalarına dönük saldırıları durdurmak için Türk devletine müdahale etme çağrısında bulunuldu.
Açıklamanın devamında şunlara yer verildi;

“Türk devleti, Önder Abdullah Öcalan’a dönük uluslararası komplonun yıl dönümünün yaklaştığı, Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için uluslararası alanda çağrıların yapıldığı ve Kürdistan haklarının önderliğin özgür yaşam ve halkların kardeşliğini esas alan felsefe ve projesi etrafında kenetlendiği bir dönemde,  Kürt varlığına yönelik imha ve inkar zihniyetine devam ediyor ve Kürdistan halklarına yönelik soykırım ve katliam uygulamalarını tüm dünyaya gösteriyor. İşgalci Türk devlet faşist iktidarın emriyle Çarşamba (10 Şubat) günü Kürdistan Özgürlük Hareketi güçleri gerillalara karşı askeri bir operasyon başlattı ve Garê  bölgesini ve etrafını bombaladı.

PYD Genel Meclisi olarak bu saldırıları kınıyoruz. Bu saldırıların amacının toprakları üzerinde yaşayan Kürdistan halklarını imha etmek olduğu tüm dünyaya ispatlandı. Bu saldırılar faşist Osmanlı zihniyeti ile gerçekleştiriliyor. BM’yi, aktif rol oynayan ülkeleri, insan hakları örgütlerini Kürdistan halklarına dönük toplu soykırım savaşını ve direnen halkların temsilcileri HPG gerillalarına dönük saldırıları durdurmaya çağırıyoruz. Başûrê Kurdistan ve Irak hükümetlerindeki ulusal parti ve güçleri, bu saldırılara karşı net bir tutum sergilemeye çağırıyoruz. Tüm Kürdistan halkını işgalci Türk devletinin  her türlü saldırı ve müdahalelerine karşı birlik olmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Türk devletini komşu ülkelerdeki Kütlere dönük insanlık dışı saldırılarını durdurmaya ve Kürt konusu için barışçıl çözümler bulmaya çağırıyoruz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: