KDP ve Roj Peşmergeleri gerçeği

Read Time:6 Minute, 46 Second

Roj Peşmergeleri’ne ilk katılanlardan olan ve daha sonra bu yapıdan ayrılan Ciwan Xelef, “Bu güç Türk devleti ve KDP’nin çıkarları için kullanılıyor” dedi.


SOLÎN EHMÊ-Roj Peşmergeleri, KDP tarafından Kürt halkının kazanımlarını tasfiye amaçlı kurulan bir yapı. Daha önce Kürtler arasında kriz çıkaran birçok olaya neden olan bu güç, şimdi de Gerilla’ya karşı savaş için kullanılıyor.

Siyasetçiler, gazeteciler ve uzmanlar bu gücün kullanılış şeklini Türk devletinin Suriye’deki çetelerini kullanışına benzetiyor.

Özellikle KDP’nin Gerilla’ya karşı kullanma girişimi, bu gücün Türk devletinin kullandığı DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murad ve benzeri bir yapıda olduğu görüşünü bir gerçeklik haline getirdi.

İLK AMAÇ ROJAVA DEVRİMİ’Nİ ÇÖKERTMEKTİ

KDP’nin ‘Roj Peşmergeleri’ adlı bir yapı oluşturmasının başlıca amacı, Rojava Devrimi’ni çökertmekti.

Başurê Kürdistan yönetimini elinde bulunduran KDP, 2012 yılının sonlarına doğru Efrîn’e yönelik ilk saldırılarda Rojava’ya ambargo uyguladı. Bölgeyi kontrolüne geçirmek isteyen işgalci Türk devleti ile denk bir politika yürüttü.

Sonrasında da bölge gençlerini göçe teşvik ederek Rojava’yı boşaltmak için propaganda ve özel savaş başlatan KDP, akabinde gençleri yanına çekmek için Rojava-Başur sınırına kamplar kurdu. Halktan bazıları da bu politikalar sonucu Rojava’dan Başur’a geçti.

KDP planını tamamlamak için kamplara yerleştirdiği gençlerin çalışmak için Başur kentlerine geçmesine izin vermedi. Kamplarda tuttuğu gençlere ulusal bir Kürt gücü kuracağının propagandasını yaptı. Rojavalı gençler de bu güce katıldı fakat daha sonra anlaşıldı ki bu güç, KDP’nin, yani dolayısıyla bir ailenin çıkarı için kullanılıyordu. Durumun farkına varan gençler bir bir Rojava’ya dönüş yaptı ve şimdiye topraklarına dönenlerin çoğu da QSD saflarına katıldı.

ROJ PEŞMERGELERİ NEDİR, KİMDİR?

Roj Peşmergeleri, 2012 yılında dönemin KDP Başkanı Mesut Barzani’nin isteğiyle kurulan silahlı bir grup.

Bu grup Başurê Kürdistan’daki askeri üslerde konuşlu Türk devletinin istihbarat uzmanları tarafından eğitildi. ‘Roj’ isminin verilmesinin nedeni ise bu grubun sözde Rojava’yı savunacağı propagandasının yapılması içindi. Fakat gerçek kuruluş amacı, Türk devletinin Rojava üzerindeki planlarını gerçekleştirmekti.

ENKS bu silahlı gruba sahip çıkıyor. Başurê Kürdistan Peşmerge Bakanlığı da kendilerine bağlı olduğunu söylüyor.

Rojava’ya yönelik Türk devleti, DAİŞ ve El Nusra saldırılarında Kürtler katledilirken, Rojava’yı savunacağını iddia eden bu grup Türk devleti ve KDP’nin çıkarlarına gönülden bağlı kalarak saldırılar karşısında kılını bile kıpırdatmamıştı.

‘KDP SİYASETİNİN KURBANI OLDUM’

Dirbêsiyêli Ciwan Xelef (29), Roj Peşmergeleri’nin kuruluşunda yer almış ve 2012 yılında katılmış.

Ciwan, Başur’a göç sonrası Duhok’taki Domîz Kampı’ndan çıkmasına izin verilmeyen diğer Rojavalı gençlerden biriydi.

Başur yönetimi Ciwan’ın Başur kentlerinde çalışmak için kamptan çıkmasına izin vermez ve o da Roj Peşmergeleri’ne katılmak zorunda kalır.

Konuya ilişkin konuşan Ciwan Xelef, KDP’nin siyasetinin kurbanlarından biri olduğunu söyledi.

Kampa yerleştiklerinde ENKS’nin Roj Peşmergeler’ine katılım propagandası yaptığını belirten Xelef, “Kamptan dışarı çıkamıyorduk. ENKS sürekli bu grubun propagandasını yapıyordu. Ben ve 200 kişi karar verdik ve onlara katıldık” dedi.

Ciwan Xelef, ENKS ofisinde kayıt yaptırdıktan sonra Başurlu ve Rojavalı 300 gençle birlikte, Hewlêr’deki 3 aylık bir eğitim devresine katılır.

KDP kamuoyuna, bu gücün Rojava’yı kurtarmak için kurulduğunu açıklasa da kurulduğu günden bu yana tek amacı Rojava Devrimi kazanımlarını tasfiye etmek oldu.

Bu grubun gerçek amacına ilişkin Xelef, şunları söyledi: “Bize eğitim devremizin tamamlanmasının ardından Rojava’ya gönderileceğimiz, Suriye devrimine katılarak Kürtleri koruyacağımız söylendi. Devre tamamlandıktan sonra El Nusra, Rojava’ya saldırılara başladı ve siyasi sorunlar çözülmeden bizi Rojava’ya gönderemeyeceklerini söylediler.”

Devrenin tamamlanmasının ardından KDP, Duhok’a bağlı Xenz bölgesinde üs kurar ve Ciwan Xelef’in de aralarında bulunduğu 2 bin 500 genç, 4 tugay halinde bu üste konuşlandırılır.

EĞİTİMLER MİT’ÇİLER TARAFINDAN

Gördükleri eğitime ilişkin detayları paylaşan Ciwan Xelef, şöyle konuştu: “Roj Peşmergeleri’ne, Türk devletinin ajanları ve PKK’den ayrıldıkları söylenen kişiler tarafından eğitim veriliyordu. Bu kişilerin PKK’den ayrılıp mı geldiği, yoksa Türk devleti tarafından PKK karşıtı propaganda yapmak için mi gönderildiğini kimse bilmiyordu. Ancak açık bir şekilde MİT, peşmergelerin eğitimini yürütüyordu. Başurlu yetkililer de Türk devletinin Uluslararası Koalisyon’da yer aldığını ve eğitmenlerin bu temelde görevlendirildiğini söylüyordu. Bu konu hepimiz için büyük bir sorundu. Çünkü herkes Türk devletinin Kürtlerin düşmanı olduğunu biliyor. Ama Başur yönetimi, peşmergeleri bu konuda ikna etmişti.”

YPG-YPJ KARŞITI PROPAGANDA

Peşmerge gruplarının Rojava’daki Kürt savaşçılara ve PKK’ye karşı özel eğitimler gördüğünü belirten Xelef, bu eğitimlerin PKK’den ayrıldıkları iddia edilen kişiler tarafından verildiği ifade ederek, “Roj Peşmergeleri’nin bütün subayları Başur ve Bakurluydu. Başlıca görevleri ise PKK ve YPG-YPJ’yi karalamaktı. PKK ve YPG’nin Kürtler için başka amaçlar için çalıştığını, eğer Rojava’ya dönerlerse bütün peşmergeleri öldüreceklerini söylüyorlardı. Bu şekilde Rojava’ya dönüp YPG saflarında DAİŞ ve Türk devletine karşı savaşmamızın önünü almaya çalışıyorlardı” dedi.

‘XANESOR SALDIRILARI’

Roj Peşmergeleri’nde yöneticilik yapmış ve ayrılmış Riyad Selahaddin, bir röportajında, 3 Mart 2017’de Şengal’in Xanesor bölgesinde yaşanan olayların detaylarını açığa çıkarmıştı. Selahaddin, bu grubun savaş uzmanı ve ağır silah birliklerinin bulunduğu birinci tugayında görev yaptığını ve Başur’da peşmerge yönetiminin talimatıyla Xanesor’a gittiklerini belirtti.

Başur’da peşmerge yönetimi bölgedeki bazı yolların kaçakçılar tarafından kullanıldığını ve bu yollara el koymak için harekete geçtiklerini iddia etmişti. Ancak gerçek hedefleri HPG gerillaları ve Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) savaşçılarıydı. O tarihte ‘Bozkurtlar’ adlı özel bir tim ve Başur’a yönetimine bağlı diğer timler, HPG ve YBŞ ile temas hattına gönderildi. Birçok yerde Türk ordusuyla beraber görülen ‘Bozkurtlar’, Kürt özgürlük savaşçılarına ait noktaları ağır silahlarla hedef aldı ve çok HPG gerillası ile YBŞ savaşçısı şehit düştü.

Ciwan Xelef, Riyad Selahaddin’in söylediklerini doğrulayarak, şunları ekledi: “O dönem birçok peşmerge, Kürt kardeşleriyle savaşmayı kabul etmeyerek silah bıraktı. Kalanlar ise Başur hükümetinin baskısıyla savaşmak zorunda kaldı. Roj Peşmergeleri’nin bölgeye gönderilme amacı HPG ve YBŞ ile Roj Peşmergeleri arasında fitne ve Kürtler arası savaş çıkarmak içindi.”

‘GERÇEKLERLE YÜZLEŞME’

YPG-YPJ ve QSD, Rojava’ya yönelik saldırılarda büyük bir direniş sergilemiş ve bölgeyi saldırılara karşı koruyabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu durum Roj Peşmergelerin de içinde bulunanları etkiledi ve Rojava’yı savunacağı söylenen güçlerinin aslında bazılarının çıkarları için kurulduğunu anladı.

Gerçeklerle yüzleştiklerini söyleyen Ciwan Xelef, “Tüm dünya, QSD’nin terör karşısındaki destanına ve gerçekten Rojava halkını savunduğuna şahit oldu. Bu durum Roj Peşmergeleri içinde çelişki yarattı. Siyasi çıkarları yerine getirmek için kullanıldığımızı anlamıştık” diye konuştu.

Bu grupta yer alanların çoğunun Rojava’ya giderek QSD’nin yanında savaşmak istediğini belirten Xelef, bu isteklerinin KDP’li komutanlar tarafından reddedildiğini belirterek, KDP’nin bir gerçeğini daha şu sözlerle dile getirdi: “Peşmergeler QSD saflarında savaşmak istediklerini belirttiğinde Başur hükümeti QSD karşıtı propaganda yapmaya başladı. QSD’nin kuruluş amacının Şam hükümetini korumak olduğunu, eğer QSD’ye katılırsak ölmemiz için bizi ön cephelere göndereceklerini söylediler.”

KOPUŞ VE QSD’YE KATILIM

Ciwan Xelef, 2018 yılında Roj Peşmergeleri denen maşa grubundan ayrılır ve Rojava’ya döner. Döner dönmez de QSD saflarında, devrimi savunmak için yerini alır.

KDP’nin QSD ve YPG’yi karalamak için yaptığı propagandaya ithafen konuşan Xelef, “KDP’nin propagandasının aksine QSD, bize birçok imkan sundu. Şu an özel bir birimin komutanı olarak görev yapmaktayım. KDP’nin tüm iddiaları asılsızdır, gerçek dışıdır” dedi.

Roj Peşmergeleri grubunda yer alanlara Rojava’ya dönmeleri ve QSD’ye katılmaları için çağrı yapan Ciwan Xelef, “Gerçek olan şu ki Roj Peşmergeleri Rojava’yı savunmadı ve savunmayacaktır da. Bunu yapan sadece QSD’dir” diye ekledi.

“Roj Peşmergeleri’ne katıldığım için pişmanım. KDP’nin siyasetinin kurbanı olduk. Rojava topraklarını ve halkını savunanlar QSD’dir, YPG ve YPJ’dir” diyen, o grupta bulunanlara hitabını şu sözlerle sürdürdü: “Yoksulluk, onursuz bir yaşamdan daha iyidir. Roj Peşmergeleri ENKS’nin askeri koludur ve Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê’de binlerce Kürt ve Arap’ı katleden terörist İtilaf’a (Türk devletine bağlı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu) bağlıdır. Roj Peşmergeleri nerede? Ne zamana kadar zorbaların elinde sopa olarak kalacaklar? Diyarınıza dönün. Şimdiki direnişe katılmak onursuz bir gelecekten her zaman daha iyidir.”

ŞİMDİ DE GERİLLA’YA KARŞI KULLANILIYOR

Roj Peşmergeleri’ni Rojava’ya gönderemeyip YPG-YPJ’ye karşı kullanamayan KDP, bu grubunu şimdi de Kürdistan dağlarına yönelterek Özgürlük Gerillaları’na karşı savaştırmak istiyor.

KDP’nin bu grubu, Kürtlerin kazanımlarına karşı bir silah olarak kullandığı aşikar ve Türk devletinin hesapları doğrultusunda PKK Gerillaları’na karşı savaştırmak istiyor. Bu nedenle uzmanlar ve gözlemcilere göre Türk devleti, Rojava ve Suriye’nin kuzeyinde kendine bağlı çete gruplarını nasıl kullandıysa KDP de ‘Roj’ adını verdiği bu peşmerge grubunu Kürt kazanımlarına karşı kullanıyor.

(cj)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: