Recep Maraşlı Yazdı:ORTA ASYADAN KALKAN TOZBULUTU NE GETİRDİ?

Read Time:1 Minute, 37 Second

Türkiye Cumhurbaşkanlığı baş danışmanlarından, basın sözcüsü Fahrettin Altun, edebiyat parçalamayı ve dili döndüğünce felsefe yaptığını sanmayı seviyor.

Önceki gün yazdığı Twitinde diyor ki:

“Orta Asya’dan kalkan toz bulutunun dört nala taşıdığı ülkü biziz. Ağlayan coğrafyalara ufuklardan el uzatan, elinde sancağıyla sefere memur olan biziz. Karanlığa gömülmüş o kudretli tarihin davasını sürdürecek ve yüceltecek olan biziz. Biz bu toprakların gerçek sahibiyiz.”

Nazım’ın “Dörtnala geldik uzakasyadan, Akdenize kısrak başı gibi uzandık” dizelerine biraz özenmiş gibi sanki; dörtnala gelen atlıların öncelikle TOZ BULUTU çıkardığını, tozbulutunda büyük bir ülkü bulunduğunu ve Önasya’ya taşıdıklarını veczetmeye çalışmış.

Meğerse Önasyadaki medeniyetler de Ortaasya’dan bir TOZBULUTU gelse de bizi kurtarsa diye ağlaşıyorlarmış.

Türk tarihinin en eski anıtı ve yazıtı gerçekten de Ortasya’dadır. Ama ORHON KİTABELERİ diye heybetlice söylenen bu anıt bozkırın ortasına dikilmiş iki yazılı kayadan ibarettir. Dikilme/yazılma tarihi de Milattan SONRA 732 ve 735 tarihidir.

Peki o Ortaasyadan dörtnala atlılarla gelen meşhur ve gizemli TOZ BULUTU Önasya’ya vardığında ne buldu? Açlıktan kırılıp inleyen, ağaç kovuklarında yaşayan yaratıklar mı?

Bugün işgal edip, ele geçirmekle (FETİH’le) övündükleri Ayasofya Kilisesi, Orhon’daki yazılı iki kaya parçasından iki yüzyıl önce inşa edilmişti. Atina’daki Akropolis ise Milattan ÖNCE 1300 yılına tarihleniyor haydi biz onu bugüne kadar gelen onarılmış haliyle Milattan Önce 5. yüzyıla tarihleyelim.

Kendisinden bin yıl önce bu gün bile yıkılmayan görkemli yapılar inşa etmiş olan UYGARLIKLAR, Ortaasyadan gelen TOZBULUTU ile medeniyet görmüşler, öyle mi?

Üstelik gelirken yanlarında CAMİ bile yoktu. Onu da Fars’lardan Arap’lardan edinmiş atlılarımız… Başkasından aldıkları Minareleri, başkasının Kilisesinin üzerine kondurunca oluyor sana büyük ülkü, büyük medeniyet…

E yanlarında hiç mi bir şey getirmemişlerdi bu adamlar, toz bulutundan başka? Haksızlık etmeyelim: Tabii ki vardı:

KILIÇ!..

[Değerli dostlar, tabii ki uygarlığı bu simgelerle değerlendirmiyorum, böyle karşılaştırmıyorum. Ama TC’nin TÜRKÇÜ-İSLAMCI resmi söyleminin, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanlığı yapan adamların dilinde ne kadar SAÇMA hale gelebildiği belki ancak alayla anlatılabilir. Yine de TOZBULUTU MEDENİYETİ ve ÜLKÜSÜ kavramını literatüre kazandıran Altun’a -ki kendisi sosyoloji profesörüymüş!- teşekkür etmeli.]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: