Ulusal Kongre’nin hazırlık çalışmaları yüzde 75 tamamlandı

Read Time:1 Minute, 24 Second

Ulusal Kongre’nin hazırlık çalışmaları yüzde 75 tamamlandı

Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) desteğiyle Suriye muhalefetinin siyasi güçleri ve şahsiyetleri, Suriye krizine bir çözüm bulmaya hazırlanıyor. Suriye Ulusal Demokratik Güçleri Kongresi gerçekleştirmeye hazırlanan MSD’nin çalışmaları devam ediyor.

Suriye-Suriye diyalog toplantıları ve yurtdışındaki çalışma gruplarının sonuçlarının ardından, 8-9 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen Brüksel toplantısı sonucunda, demokratik güçler arasında diyalogların temelini güçlendirme görevi ile bir hazırlık komitesi oluşturuldu.

MSD daha sonra Suriye Muhalefet Kongresi’nin hazırlık komitesine 10 üye seçti ve onlar bir araya gelerek iç liste oluşturarak kongre için hazırlık yapmaya başladı.

O dönemde yapılan açıklamaya göre, kongrenin amacı aktivistlerin katılımıyla demokratik bir grup oluşturmak ve iktidarın kaldırılmasını ve eşit bir devlet sisteminin kurulmasını amaçlayan ulusal faaliyetler yürütmek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazırlık Komitesi Üyesi Ali Rehmûn, bu kongreye katılmak için güç ve şahsiyetlerle halen çalıştıklarını, bazı önemli şahsiyetlerin ve kongreyi önemseyenler ile birlikte kongre belgelerinin taslağını hazırladıklarını belirtti.

Ali Rehmûn, uluslararası güçler ile görüşmelerindeki amacın devletlerin aktif olması ve Suriye’deki durumu etkilemesi nedeniyle kongreye uluslararası destek sağlamak olduğunu ifade ederek, “Hazırlık komitesi olarak kongre hazırlıklarının yüzde 75’ini tamamladık. Avrupa’nın eski durumuna dönmesini bekliyoruz ki görüşmelerimiz kaldığı yerden devam etsin. Şu anda Koronavirüs dolayısıyla tedbirler uygulanılıyor. Ancak kongreyi yaz döneminde yapmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

Hazırlık kapsamında kişi ve kurumlara davetiye gönderdiklerini kaydeden Alî Rehmûn: “Gönderilen davetiyeler memnuniyetle karşılanmaktadır ve halen gönderilmeye devam edilmektedir. Ülke içindeki ve dışındaki tüm Suriyeli muhalefet partileriyle, görüşleri olan ve olabileceklerle temaslar sürüyor. Suriye krizinin çözümü için iyi bir adım. Suriye meselelerini önemseyen taraflar ve kişilerle daha fazla temas kurularak görüşmeler gerçekleştiriliyor” dedi.

MSD, kuruluşundan bu yana demokratik muhalefeti bir araya getirmeye ve Suriye muhalefetini diyalog yolu ile iç ve dış toplantılar yaparak muhalefeti birleştirmeye çalıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: