Türk devleti Efrîn’de kültürel soykırıma devam ediyor

Read Time:48 Second

Türk devleti Efrîn’de kültürel soykırıma devam ediyor

Efrîn ilçe merkezinin 20 km kuzeyinde bulunan Şorbe Tepesi, idari bakımdan Gemrûk ve Semalka köylerine bağlı. Tepe, Gemrûk köyünün kuzeyine yaklaşık 700 metre uzaklıkta bulunuyor. Şorbe Tepesi, Suriye Kültür Bakanlığı ve Arkeoloji Müdürlüğü’nün 1981 kararında (244. madde) tarihi bir yer olarak kaydedildi.

Efrîn’in işgal edilmesinin ardından, işgalci Türk ordusu ve çeteleri ağır aletlerle Şorbe Tepesi’ni kazdı. Efrîn Arkeoloji Müdürlüğü, 12 Aralık 2019’de bu kültürel soykırımı fotoğraflarla belgelemişti.

Müdürlük, son zamanlarda 28 Aralık’ta uydudan çekilen fotoğraflara ulaştı. Bununla birlikte işgalci Türk devleti ve çetelerinin Şorbe Tepesi’ni talan ettiği bilgileri doğrulandı.

Fotoğraflarda, işgalci Türk ordusu ve çetelerinin tepenin yüksek yerlerinde büyük çukurlar kazdığı ve tarihi gördüğü her şeyi yıktığı görüldü. Ayrıca tepenin kuzey ve kuzey batısındaki birçok zeytin ağacının da tahrip edildiği görüldü.

Efrîn Arkeoloji Müdürlüğü, Şorbe Tepesi’nde kazılan çukurların derinliği, yüz ölçümü ve bulunan tarihi eserlerin ne olduğuna dair ellerinde fazla bir bilginin olmadığını belirtti.
 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: