Şam hükümetinin tarım politikası çiftçiyi bezdirdi

Read Time:1 Minute, 55 Second

Mazot bile bulamayan çiftçiler, tohum fiyatlarının yükselişinin yanı sıra Şam hükümetine bağlı tarım birliklerinden destek alamadıklarını, bu nedenle Şam hükümetinin kontrolündeki bölgelerde tarım sektörünün gerilediğine dikkat çekti.

Dêrazor’un Şam hükümeti kontrolündeki bölgelerinde tarım arazilerinin alanı yaklaşık 470 bin 500 hektardır. Önceleri bu alan Fırat Nehri ve Dêrazor köylerindeki su projeleri üzerinden yüzde 86 oranında sulanmaktaydı, ancak şimdi bu oran keskin bir şekilde düşmüş görünüyor. Dêrazor’da ekonomik, ticari ve sosyal yaşamın bel kemiği tarım olduğundan bahseden çiftçiler ise bu yaşanan sorunlardan mustarip olduklarını dile getiriyor.
 
Şam hükümetinin ihmalinden, tarım sektörüne destek vermemesinden ve çiftçiler için yakıt, gübre ve tarımsal tohumlar gibi yeterli tedarik eksikliğinden kaynaklanan bu gerileme çiftçileri, ihtiyaçlarını karşılamak için karaborsaya gitmeye mecbur bırakıyor bu durum ise maliyeti artırarak çoğu zaman büyük hasara neden oluyor.

Karaborsada bir litre mazot fiyatı 800 Suriye lirasına kadar çıkıyor. Bir kilo üre gübresinin fiyatı bin Suriye lirası, bir kilo buğdayın fiyatı 750 Suriye lirası ve bir kilo arpa ise 650 Suriye lirasıdır. Ancak bu ürünler yerel pazarlarda mevcut bile değil.

Bu ihmalin çiftçiler üzerindeki etkisi, buğday kıtlığına neden olurken halka yansıması da ekmek tedarik etme kargaşasına neden oldu.

‘ŞAM HÜKÜMETİ ÇİFTÇİYE SIRTINI DÖNDÜ, ÇİFTÇİ İSE ÇAREYİ İRANLILARA MİLİS OLMAKTA ARIYOR’

Dêrazor’un doğusunda bulunan Mohesin bölgesinden 45 yaşındaki S.N adlı çiftçi, güvenlik nedeniyle ismini vermek istemezken, şunları söyledi: “Bölgedeki durum DAİŞ çetelerinin geniş bir tarım arazisinin kontrolünü ele geçirdiği 2012’den beri kötüye gitti. DAİŞ, daha çok traktör, jeneratör vb. tarımsal ekipmanı çalıyor, çünkü Mohesin bölgesi Dêrazor askeri havaalanının doğu yakasında yer alıyor, bundan dolayı tarım alanları barikatlar kazılmasıyla büyük oranda hasar gördü.”

Şam hükümetinin 2017’de bölgede kontrolü ele almasının ardından, son yıllarda çoğu çiftçinin tarımı bıraktığını belirten S.N, bunun hükümetin sektöre desteğinin olmamasından da kaynaklandığını vurguladı. S.N, bölgedeki bir düzineden fazla çiftçinin ise mayın patlamaları sonucunda tarlalarda hayatını kaybettiğinin de altını çizdi.

Derazor’un doğusundaki Şemîtiyê köyünde yaşanan çiftçi X.M ise, geçtiğimiz 4 yılda fasulye, sarımsak ve fındık gibi birçok çeşit kış sebzeleri yetiştirdiklerini ama artık ekemediklerini söyledi. X.M, “Çiftçiliği bırakan çiftçiler, İran’a bağlı milisler de dahil olmak üzere silahlı gruplara katılıyor” dedi.

Suriye’deki kriz, Suriye’deki tüm yaşam alanlarının ve tarım sektörünün yüzde 50’den fazla zarar etmesine neden oldu. Şam hükümetine yönelik yaptırımlar sonucunda çiftçilerin yükü arttı, çünkü Şam hükümeti çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayamadı. Bunların yanı sıra Suriye lirası yabancı para birimleri karşısında değer kaybetti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: