ABD Başkanı Biden: İran’a yönelik yaptırımlar kaldırılmayacak

Read Time:2 Minute, 25 Second

ABD Başkanı Biden: İran’a yönelik yaptırımlar kaldırılmayacak

ABD Başkanı Biden, İran’ın uranyum zenginleştirme işlemini durdurana kadar ABD’nin İran’a karşı yaptırımları kaldırmayacağını açıkladı. Geçtiğimiz ay İran, uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmek için yeniden işlemlere başladığını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, katıldığı bir televizyon programında ABD-İran ilişkilerine yönelik soruları yanıtladı. Biden kendisine İran hakkında yöneltilen, “Önce uranyumu zenginleştirmeyi bırakmaları mı gerekiyor” sorusunu başıyla onaylayarak, İran hükümetinin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığı sürece ABD’nin, İran’a karşı yaptırımlarını kaldırmayacağını belirtti. ABD’nin İran ile müzakere masasına geri oturup oturmayacağı sorusunu ise Biden, “Hayır” diyerek cevapladı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise erken saatlerde yaptığı açıklamasında, ABD’nin İran’a uyguladığı tüm yaptırımları kaldırması halinde İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini uygulayacağını belirtmiş, “Öncelikle yaptırımlar kalkacak ve biz yaptırımların etkisini test edeceğiz. Ardından nükleer anlaşmadaki taahhütlerimizi yerine getiririz” demişti.

BİDEN, ABD İLE ÇİN ARASINDA “AŞIRI REKABET” BEKLİYOR

Yönetiminin Çin’e karşı yaklaşımına da değinen Başkan Biden, Pekin ile “aşırı rekabet” görmeyi beklediğini, fakat ABD’nin bu durumu “açık bir çatışmaya” itmeyeceğini ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile uzun zamandan beri tanıştığına dikkat çeken Biden, “Bana söylendiğine göre Xi Jinping ile muhtemelen herhangi bir dünya liderinden daha fazla zaman geçirdim, çünkü ben Başkan Yardımcısıyken onunla toplamda 24, 25 saat özel toplantılar yaptım. Onunla birlikte 17 bin mil seyahat ettim. Onu oldukça iyi tanıyorum” ifadelerini kullandı.

“TRUMP’IN YAPTIĞI GİBİ YAPMAYACAĞIM”

Başkan Biden, “O çok zeki ve çok dayanıklı. Bunu bir eleştiri olarak kastetmiyorum. Sadece bir gerçek. Onun vücudunda, demokratik küçük bir D kemiği yok. Fakat soru şu ki, ona daima bir çatışmaya girmememiz gerektiğini söyledim. Fakat aşırı bir rekabet olacak. Ve bunu onun bildiği şekilde yapmayacağım. Bunun sebebi de onun da sinyal göndermesidir. Bunu ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın yaptığı gibi yapmayacağım. Uluslararası yolun kurallarına uyacağız” dedi.

ÇİN-ABD GERİLİMİ ARTIYOR

ABD, Biden’ın 20 Ocak’ta görevi devralmasının ardından, “rutin operasyonlar” için Güney Çin Denizi bölgesine USS Roosevelt liderliğindeki bir uçak gemisi saldırı grubunu göndermişti. Bu hafta ise ABD Donanması muhbiri USS John S. McCain’in, “Navigasyon Özgürlüğü” adlı bir görev çerçevesinde Tayvan Boğazı’ndan geçmesinin ardından Biden’ın göreve başlamasından bu yana, çekişmeli suyolundan geçen ilk ABD savaş gemisi olmuştu.

Pekin ise olayı, Boğazlar arası durumu “manipüle etmeyi” amaçlayan “eski bir numara” olarak ifade etmiş ve ABD savaş gemisinin yolculuğu boyunca “izlendiğini ve takip edildiğini” vurgulamıştı.

İRAN: URANYUMU YÜZDE 20 ZENGİNLEŞTİRMEK İÇİN İŞLEM BAŞLADI

Geçtiğimiz ay İran, yeraltındaki Fordow nükleer tesisinde uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmek için yeniden işlemlere başladığını açıklamıştı.

Tahran yönetiminin 2015 yılında altı büyük devletle yaptığı nükleer anlaşmaya göre İran’ın uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmesine izin verilmiyordu. Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump anlaşmadan 2018 yılında çekildi.

ABD’nin 2018’de nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a tekrar yaptırım uygulamaya başlamasının ardından İran birçok kez yürürlükteki anlaşmayı ihlal etmişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, 1 Ocak’ta yaptığı açıklamada Tahran yönetiminin Fordow tesisinde uranyumu yüzde 20’ye kadar zenginleştirme sürecine tekrar başlamayı planladığının kendisine bildirildiğini duyurmuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: