​​​​​​​Libya’nın yeni yönetimi kimdir ve halka ne verebilir?

Read Time:2 Minute, 50 Second

​​​​​​​Libya’nın yeni yönetimi kimdir ve halka ne verebilir?

YEHYA EL-HEBÎB-İsviçre’nin Cenevre kentinde 1 Şubat’tan bu yana seçim sürecini yürüten Libya Siyasal Diyalog Forumu (LSDF), Başbakan ve Başkanlık Konseyi’nin üç üyesini seçti. Yapılan oylamada geçici yönetimin başkanlığına Muhammed Menfi, başbakanlığa, Abdulhamid Dibeybe seçildi. Musa el-Koni ve Abdullah el-Lafi de Başkanlık Konseyi yardımcıları oldu.
Menfi’nin listesi Siyasal Diyalog Forumu’nun 74 üyesinden 39’unun oyunu aldı. Başlangıçta sunulan dört listeden hiçbirinin yüzde 60 oy oranına ulaşamaması üzerine seçimler ikinci tura kalmıştı. Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in Başkanlık Konseyi başkanlığına ve UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın Başbakanlığa aday olduğu liste ilk turda en yüksek oyu almasına rağmen ikinci turda 34 oyda kaldı.
Libya’daki taraflar krizin çözülmesi için birçok toplantı gerçekleştirdi. Taraflar 23 Ekim 2020’de Cenevre’de ateşkes imzaladı. Yine yabancı güçlerin ve çetelerin geri çekilmesi konusunda da anlaştılar. Ancak Türkiye Trablus’taki ortağını desteklemek için bu anlaşmayı ihlal ediyor.
‘TERÖR İLE SUÇLANIYORDU ŞİMDİ BAŞBAKAN OLDU’
Libya’nın Misrata kentinde bilinen bir işadamı olan Abdulhamid Dibeybe İhvan ve Türkiye’yi destekliyor. Libya parlamentosu 2017 Haziran’ında aldığı karar ile İhvan’a yakın Debîbe’yi teröre yardım edenlerin listesine aldı. 
El-Arabi sitesine göre ise Libya Gelecek Partisi Başkanı olan Debîbe’nin siyasi hamleleri yaparak diyalog grubuna katıldı. Debibe, Tunus’ta yapılan birinci tur görüşmelerinde oy satın almak ile suçlandı. Debîbe’nin amcaoğlu Eli Debibe’nin eli ile hükümetin ele geçirilmesi için oy satın alındığı kaydedildi. 
‘MUHAMMED MENFİ KİMDİR?
Muhammed Menfi, BM tarafından tanınan ve Türkiye tarafından desteklenen Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni temsilen Atina Büyükelçiliği görevinde bulunuyordu. Türkiye ile UMH arasında 2019 yılı Kasım ayında deniz yetki alanları ve askeri işbirliği mutabakatlarının imzalanmasının ardından Yunanistan protesto olarak Menfi’yi sınır dışı etmişti.
Konuya ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulunan Mısırlı yorumcu Mistefa Emin, “Bu kişilerin seçimden galip ayrılması için müdahale yapılacağı aşikardı. Nitekim öyle oldu. Bu hükümet geçicidir. Seçime kadar iktidarda kalacak. Bu süre zarfında etkileri büyüyecek. Bu durum da gelecek Aralık ayında yapılacak seçimleri etkileyecek. Ama önümüzdeki seçim de bu seçimi kaybeden Fethi Başağa ve Akile Salih’e göre olacak” dedi.
‘ESKİ KİŞİLERİ UZAKLAŞTIRMAK İSTEDİLER’
Cenevre’deki oylama uluslararası devletlerin Libya’ya müdahalesi anlamına geldiğini dile getiren Emin şunları kaydetti, “Debibe uzaklaştırılmasına rağmen böyle bir sürpriz az da olsa bekleniyordu. Uluslararası devletlerin daha önce uzaklaştırılan kişilerin tekrar göreve gelmesi konusunda bir çabası var. Bu durumun gerçekleşeceğin inanıyorum. Geçici hükümet seçimlerinde kaybeden Fethi Başağa ve Akile Salih’in önümüzdeki seçimlerde büyük roller alacağını düşünüyorum.”
‘TÜRK DEVLETİNİ SAVUNUYOR’
Debibe’nin Türk devleti ile ilişkilerinin olduğuna değinen Emin, “Türk devleti ile askeri ve ekonomik ilişkilere devam edecek. Türkiye’nin askerlerinin Libya’da kalmasını savunabilir. Ancak gelecek dönem yapılacak seçim bu konu hakkında daha fazla belirleyici olacaktır” diye konuştu.
Rusya’nın ABD ve diğer uluslararası devletler kadar Libya’ya müdahale etmediğini ifade eden Emin, “Türkiye’nin rolü Rusya’dan daha büyüktü. Rusya’ya bağlı kimse yok ama orada Türk devletine bağlı kişiler var” dedi.
‘SORUNLARI ÇÖZEMEZLER’
Bu kişilerin Libya’ya herhangi bir katkı sunmayacağını sadece seçimlere kadar olan süreci götüreceklerini belirten Emin şunları ifade etti, “Çete ve milisler en önemli sorundur. Bu hükümet sorunlara çözüm bulamaz. O yüzden bir sonraki seçime kadar bu sorunlar devam eder. Türk devleti de Libya’ya müdahale ederek birçok çıkarını gerçekleşiyor. Türk devletinin varlığı ulusal mutabakat hükümetinin iktidara gelmesine kadar devam edecek. Ulusal mutabakat iktidara gelirse Türk devleti ile olan anlaşmaları ret edip askerlerini ülkeden çıkaracak. Bu durum da İhvan’ın varlığını devam ettiği Libya’da zor gözüküyor.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: