Türkiye’de bulunan 150 Uygurlu aile Serê Kaniyê’ye yerleştirildi

Read Time:48 Second

Türkiye’de bulunan 150 Uygurlu aile Serê Kaniyê’ye yerleştirildi

Rojava’da ki yerel kaynaklar Türkiye işgali altında bulunan Serê Kanîyê kentine 150 uygurlu ailenin yerleştirildiğini bildirdi. Siyasi gözlemciler bunun demografinin değiştirilmesi amacı ile yapıldığı görüşünde hem fikir.

Türkiye’nin 9 Ekim 2019 tarihinde askeri operasyonun ardından Rojava’nın Serê Kanîyê kentindeki halkın büyük çoğunluğu yerlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Serê Kanîyê halkının büyük çoğunluğu Haseki ve Güney Kürdistan’a göç etmişti. Uygurlu aileler Serê Kanîyê halkının terk etmek zorunda kaldığı evlere yerleştiriliyor.

Şehri ele geçiren Suriye Milli Ordusu (SMO) güçleri evlere ve eşyalara el koymuş birçok SMO üyesinin ailesi evlere yerleştirilmişti.  Geçtiğimiz sonbaharda ise Irak’ın DAİŞ ailelerinin Serê Kaniyê’ye getirilmişti. Şimdi de Türkiye’de bulunan Uygurlu aileler yerleştiriliyor. Böylelikle Kürt şehri olan Serê Kaniyê’de Kürt’ler azınlık durumuna düşmüş oldu.

Türkiye’de 50 bin Uygurlu bulunuyor. Türkiye’nin bu aileleri daha öncede Kuzey Kürdistan’ın bazı şehirlerine yerleştirdiği haberleri geçmişti. Rojava’ya gönderilen Uygurluların sayısının artması bekleniyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: