Suriye Merkez Bankası 5 bin liralık banknotu neden basıyor?

Read Time:1 Minute, 47 Second

Suriye Merkez Bankası 5 bin liralık banknotu neden basıyor?

Suriye Merkez Bankası geçtiğimiz 24 Ocak’ta 5 bin Suriye lirası değerinde banknot basmaya başladı. Ülkenin tüm kaynaklarını askeri operasyonlara ve savaşa harcayan hükümet, ülkeyi adım adım krize sürükledi. İzlenen yanlış politikalar ve dış müdahaleler ekonomik krizi her geçen gün derinleştirmeye devam etti. Son olarak ABD tarafından uygulanan Sezar Yasası yaptırımlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte Suriye lirası ABD doları karşısında hızla değer kaybetmeye başladı. Ekonomik yaptırımlardan önce 46,5 Suriye lirası olan dolar, yaptırımların ardından 3 bin Suriye lirasına kadar çıkarak tarihin tüm rekorlarını altüst etti. Doların ani yükselişi yaşamı da olumsuz etkilemeye başladı. Piyasalar durma noktasına geldi.

SEZAR YASASI YAPTIRIMLARI

ABD tarafından 17 Aralık 2019’da çıkarılan Sezar Yasası yaptırımları, ‘Suriye’de sivillerin korunması kanunu’ olarak da isimlendiriliyor. Yaptırımların amacı Suriye’de sivilleri katleden Şam hükümetini siyasi çözüm sağlamak zorunda bırakmaktı. Kanun, hükümet yetkilileri ve askeri komutanlar başta olmak üzere hükümete destek veren tüm şirketlerin cezalandırılmasını öngörüyor. Yaptırımların ana hedeflerinden biri de Merkez Bankası ve petrol şirketleriydi.
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Eladîn Ferhan, “Suriye’de ekonomik olarak çarkını döndürebilen tek bir işletme yoktur. Şam hükümetine uygulanan ekonomik yaptırımların doğurduğu bu durumun yükünü halk çekiyor. Halk, artık parayla ilgilenmiyor. Dolar üzerinden yapılacak dış ticaretten tedirgin olan halk, karaborsaya yönelmeye başladı” dedi.

5 bin liralık banknotun basılmasının ardından 25 Ocak’ta bir karar daha alındı. Bu karara göre 2 bin ve 5 bin liralık banknotlar Türk devleti ve çetelerinin işgali altındaki bölgelerde geçerli olmayacak. Açıklamada Türk devleti ve çetelerinin işgali altındaki bölgelerde Türk lirası ile alışveriş yapılacağı belirtildi.
Eledîn Ferhan, alınan bu kararın ekonomik çöküşü hızlandıracağı uyarısında bulundu. Ferhan, ekonomik krizden çıkmanın tek yolunun yerel üretime öncelik verilmesi olduğunu belirterek, “İthalat rakamlarının düşürülmesi için yerel üretimin desteklenmesi ve arttırılması gerekiyor. Ülkenin kendine yeter hale getirilmesi mümkündür. Suriye’nin zengin petrol kaynakları halkın ihtiyaçlarını giderebilecek düzeydedir” ifadelerini kullandı.

Ferhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgelerde sanayileşmenin giderek arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz ay zeytinyağı fabrikası kuruldu. Bu tür adımlar ekonomi için umut vadeden adımlardır. Üretimin yerelden yapılması fiyatların fahiş oranlara çıkmasına da engel oluyor. Aynı zamanda gençlere sunduğu iş imkanlarıyla ekonominin kalkınmasına destek oluyor.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: