ABD, Yemen’de Suudi Arabistan’a desteği durduracak

Read Time:1 Minute, 34 Second

ABD, Yemen’de Suudi Arabistan’a desteği durduracak

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ‘Biden, diplomatik çabalara daha çok dahil olmayı amaçlıyor, bu nedenle bugün Yemen için atanacak özel temsilciyi açıklayacak’ dedi.

ABD’nin yeni yönetimi Yemen’de, Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği kesme kararı aldı. Başkan Joe Biden’ın Yemen’deki savaşın diyaloğ yoluyla sonuçlanması çabasına ağırlık vereceği belirtildi.

ABD’de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden’ın bugün Dışişleri Bakanlığı’nda yapacağı konuşmanın içeriğinden notlar paylaştı. Sullivan Biden’ın konuşmasının dış politikasının genelini değil, başkanlığının erken döneminde aldığı kararları ve harekete geçtiği konuları içereceğini kaydetti ve bunların amacının ABD’nin dünya arenasındaki güçlü konumunu tesis etmek olacağını belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre beş faaliyet alanına dikkat çeken Sullivan bunları şöyle sıraladı:

“ABD içinde yatırım yaparak ülkenin ekonomik temellerini güçlendirmek. Biden’ın Amerikan Kurtarma Planı bu kapsamda Coronavirus nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmesini hedefliyor. Sullivan, ekonominin güçlendirilmesinin ülkenin ulusal güvenliğiyle de ilgili olduğuna vurgu yaptı.
Amerika’nın ortaklıklarını canlandırmak. Başkan’ın Avrupa’da ve Asya’da önemli müttefiklerle görüştüğünü belirten Sullivan, bu ortaklarla birlikte kararlı bir program oluşturmayı hedeflediğini ekledi.

Çok taraflılık kapsamında önemli anlaşmaların yeniden tesis edilmesi. ABD’nin Paris İklim Anlaşması’na geri döndüğünü hatırlatan Sullivan, Biden’ın Nisan ayında bir iklim zirvesi için dünya liderlerini ağırlayacağını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nden çıkma kararından geri dönüldüğü hatırlatan Ulusal Güvenlik Danışmanı, gelecek 5 yılda Rusya’yla stratejik nükleer silahların istikrarını sağlamak için Yeni START Antlaşması’nın süresinin uzatıldığını da anımsattı.

Değerleri yeniden gözden geçirmek. Başkan Biden’ın Müslümanlar’a konulan seyahat yasağını, trans ordu mensuplarına konulan yasağı kaldırdığını belirten Sullivan Biden’ın bugün de ABD’nin Yemen’deki askeri operasyonlara verdiği desteği durdurduğunu açıklayacağını kaydetti. Sullivan, ”Biden, Yemen’deki savaşın sona ermesi için diplomatik çabalara daha çok dahil olmayı amaçlıyor, bu nedenle bugün Yemen için atanacak özel temsilciyi açıklayacak” dedi. Sullivan, Yemen’deki operasyona desteğin durdurulması El Kaide ile mücadele düzeyinde olmadığının ise altını çizdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: