Halk, Rusya ve Şam hükümetinin tutumundan endişe duyuyor

Read Time:1 Minute, 48 Second

Halk, Rusya ve Şam hükümetinin tutumundan endişe duyuyor

ABD, Türkiye ve Rusya arasında 17-22 Ekim 2019 tarihlerinde ateşkes anlaşmaları imzalanmasına rağmen 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren bu yana Türk ordusu ve çeteleri ABD, Rus ve Şam hükümetlerinin gözü önünde Eyn İsa ve köylerine saldırıyor.

Rusya ile Şam hükümetinin sessiz kalmasına tepki gösteren bölge halkı, Rusya’nın ve Şam hükümetinin Kuzey ve Doğu Suriye’deki varlığını sorgulamaya başladı. Öte yandan Türk devletinin Suriye topraklarını işgalini reddeden halk Rusya ile Türk devletinin ortak devriyelerine karşı direniyor.

‘RUSYA HENÜZ OLUMLU BİR ADIM ATMADI’

Siyasetçi ve Dr. Bextiyar Muderis El Hisên, garantör Rusya her şeyden önce kendi çıkarlarına hizmet ettiğini kaydederek, Rusya’nın Kürt halkı ve ezilenler için şu ana kadar hiçbir fikirde bulunmadığını ifade etti. El-Hisên, Suriye’nin iç işlerine yapılan uluslararası müdahaleye dikkat çekerek şunları dile getirdi, “Suriye’de son on yıllık süreçte Suriye halkına karşı birçok devlet baskı yaptı. Sözde Suriye Muhalefeti Şam hükümeti de halka zulüm yapıyor”. Rusya’nın rolünü dikkat çeken El Hisên, “Rusya’nın geçmişten bugüne kadar Kürt meselesi için olumlu bir adım atmadı, aksine olumsuz bir rol oynadı. Rusya hükümeti kendi kontrolü altında tutmaya çalışıyor. Şam hükümeti aracılığıyla kendi çıkarlarına ulaşmaya çalışıyor. Rusya Suriye ekonomisinin çökmesine önem vermiyor” dedi.

‘RUSYA SURİYE’Yİ KULLANIYOR’

El Hisên, Şam hükümetinin yeni bölgelerin kontrolünü ele geçirme çabaları hakkında şu değerlendirmede bulundu, “Suriye hükümeti kriz yaşıyor. Kendi elindeki bölgelere yapılan saldırılara cevap veremiyor. Diğer bölgeleri nasıl idare edecek. Suriye lirasının her gün değer kaybettiği bir dönemde hangi gücü ile bu bölgeleri kontrol edecek”.

Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Yürütme Konseyi Eş Başkan Yardımcısı Nîhad Ahmed, Rusya’nın Özerk Yönetim’i çaresiz bırakarak Eyn İsa’yı Şam hükümetine teslim etmesini istediğini belirtti.

‘HALK RUSYA’NIN VARLIĞINDAN RAHATSIZ’

Şam hükümetinin 2011 yılından bu yana Suriye Muhalefetinin arkasına saklanarak tutumundan vazgeçmediğini kaydeden Nîhad Ahmed, “Şam hükümeti çetelerin karşısında Rusya’ya teslim oldu. Rusya’da kendi çıkarı için hareket ediyor. Halk Rusya’nın varlığından memnun değil. Rusya saldırılar konusundaki görüşlerini ifade etmelidir. Soçi anlaşmasının hükümlerinin uygulanmasında işbirliği yapıyoruz. Halkın Rus-Türk ortak devriyelerini engellemesine izin vermedik. Ancak halk artık Rusya’nın buradaki varlığının başka amaçları olduğunu düşünüyor. İşgalci Türk ordusunun bölgeye girmesini kimse istemiyor. Türk devleti her gün çocukları öldürüyor” dedi.

(wd/cno)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: