Türk devlerinin ele geçirmeye çalıştığı Zawiye Dağı’nda neler oluyor.

Read Time:2 Minute, 12 Second

Türk devlerinin ele geçirmeye çalıştığı Zawiye Dağı’nda neler oluyor?

Türk ordusu, “İdlib’in güneyindeki” Zawiye Dağı bölgesinde güçlerini artırırken bu durum Şam hükümeti için durdurulamaz bir hedef haline geldi.

Türk ordusunun askeri konvoylarının Bab El-Hewa sınır kapısının kuzeydoğusundaki Keferlosin Kapısı’ndan İdlib vilayetine geçmesi ve Zawiyê Dağı bölgesinde konumlanmaları Suriye’de rutin bir hale geldi.

Türk devleti 2019 yılından itibaren Şam hükümeti kontrolünde olan bütün bölgelerden güçlerini çekerek Zawiyê Dağı etrafında konumlandırdı. Türk devleti burada büyük bir askeri karargah inşa etti. İdlib’de Türk askerlerine ait teçhizat/ mühimmatların tam olarak rakamı resmi olarak bilinmezken İdlib’deki kaynaklara dayandıran SOHR, Zawiyê Dağı bölgesindeki Türk askeri sayısının 6 binden fazla olduğunu kaydetti.

Zeviyê Dağı, güneydeki İdlib’e açılan en önemli kapılardan biri olmasının yanı sıra Zawiyê Dağı M4 yolunu güvence altına alıyor. Bu durum Türk ordusu ve Şam hükümet güçleri için çokça önem arz ediyor.
Şam Hükümet Güçleri, Zawiyê Dağı bölgesini her gün bombalayarak M4 karayolunu ve karşısındaki güney bölgesini geri almaya çalışıyor. Kontrol altına aldığı yerleri kuzeydeki Şixûr köprüsüne bağlayarak İdlib şehrini tamamen kuşatmaya çalışıyor.

 ‘STRATEJİK ÖNEMDE’

Suriyeli gazeteci ve siyasi yorumcu Malik El-Hafız, Zawiyê Dağı bölgesinin Şam hükümet güçleri ve Rus müttefikleri için önemli olduğunu belirtti. Hafiz, Rusya ve Şam’ın uluslararası M4 karayolu etrafındaki alanın kontrolünü ele geçirerek İdlib’in güneyindeki bölgelerden terörist güçleri çıkarmayı amaçladığını söyledi.
Hafız, bunun hem askeri hem de ekonomik olarak yapıldığını ifade ederek, “Uluslararası Halep-Lazqiye yolu etrafındaki alan kontrol edilirse, farklı bölgeler arasında ticaret ve ulaşım etkinleştirilecek. Ayrıca Rusya’yı Heseke sınırındaki bölgeler üzerindeki kontrolünü genişletmeye teşvik edecek. “Nebi El-Selam” bölgesinin güney kesiminde Türk devletine bağlı “ulusal ordu” gruplarının önü de alınmış oluyor” dedi.

‘YENİ HESAP PEŞİNDELER’

Türk devletinin Zawiyê Dağı amacına da açıklık getiren Hafiz, “Türk devleti, Zawiyê Dağı’nda kalmak istiyor ve yalnızca Suriye’nin kuzeyinde zaten kuşatma altında olan kontrol noktalarından çekilerek Rusya’yı ikna etmek istiyor. Nebi El Selam’ın güneyinde özellikle de Eyn İsa’da bir ilerleme sağlarsa Halep ve Şehba Kantonlarına yönelik yeni bir işgal arayışına girebilir. Diğer yandan M4’e ulaşan Rusya karşısında Minbic’e ve ardından Bab El-Hewa bölgesine yönelecek” değerlendirmesinde bulundu. Hafiz, durumun bir çok değişikliğe gebe olduğunu ifade ederek, Zawiyê Dağı’nda aniden bir karışıklık yaşanmasının muhtemel olduğunu söyledi. Hafiz, yeni ABD Başkanı Joe Biden’in stratejisine bağlı olarak bölgede yeniden ateşkesin sağlanmasını da ihtimal dahilinde gördü. Hafız son olarak şunları ifade etti; “Bu durum Rusya ve Türkiye’nin birbirine yaklaşmasına ve egemenliklerini güçlendirmelerine yardımcı olabilir. Buna karşılık, Washington ve Moskova’nın İran’ın Suriye üzerindeki egemenliği ve terörizmle mücadele de dahil olmak üzere bir dizi meseleye yaklaşımı onları Suriye’de bir araya getiriyor. Bu da terörizme karşı Rusya’ya yeşil ışık yakarak, Suriye’nin kuzey ve batısında Türkiye’ye hiçbir taviz vermeden rahatlıkla pazarlık yapabilecek.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: