Rusya’daki protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı: ‘Putin bir hırsız’

Read Time:2 Minute, 11 Second

Rusya’daki protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı: ‘Putin bir hırsız’. Tutuklu muhalif lider Navalny’e destek amaçlı düzenlenen protestolarda 500’den fazla kişi gözaltına alındı. Protestolara ‘Putin bir hırsız’ ve ‘Rusya için özgürlük’ sloganları damga vurdu.

Rusya’da cezaevindeki muhalif siyasetçi Aleksey Navalny’e destek amaçlı düzenlenen protestolar bugün de sürüyor. Ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinde 500’den fazla kişi gözaltına alındı. Siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden sivil toplum kuruluşu OVD Info’nun verdiği bilgilere göre, sadece Vladivostok kentinde gözaltına alınanların sayısı 100’ü geçti. DW Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, videolarda göstericilerin “Putin bir hırsız”, “Rusya için özgürlük” şeklinde sloganlar attığı görüldü.
 
Navalni’nin destekçileri başkent Moskova başta olmak üzere ülke genelinde 100 kentte protesto çağrısı yapmıştı. Saat farkı nedeniyle ilk gösteriler ülkenin doğusunda başladı.

BAŞKENT MOSKOVA’DA 66 GÖZALTI

Başkent Moskova’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası yakınlarında öğle saatlerinde başlaması planlanan protestolar öncesi gözaltına alınanların olduğu bildirildi. Sputnik’in Moskova’nın merkezinde göstericilerin yoğunlaştığı noktalardan aktardığı bilgiye göre en az 66 kişi gözaltına alındı.

Polis şehir merkezine girişleri engellerken, birçok metro istasyonunu da giriş-çıkışlara kapattı. Rus yetkililer, protestolara izin vermediklerini ve düzenlenmesi halinde göstericilerin dağıtılacağını açıklamıştı.
Geçen hafta sonu da yüzbinlerce kişi Navalni’ye destek olmak ve Putin’in politikalarına karşı çıkmak için ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemişti.

MOSKOVA KENT DUMASI VEKİLİ DE GÖZALTINA ALINDI

Moskova Kent Duması vekili Yevgeniy Stupin, Suharevskaya metro istasyonu yakınında gazetecilerle konuştuğu sırada gözaltına alındı. Stupin, gözaltına alındıktan sonra Twitter hesabından gözaltına alındığını ve polis otobüsüne bindirildiğini duyurdu.

ST. PETERSBURG’DA DA GÖZALTILAR VAR

Ülkenin kuzey başkenti St. Petersburg’da gözaltılar olduğu bildirildi. Güvenlik güçleri, kentin en işlek caddesi Nevskiy Prospekt ile ana meydan olan Dvortsovaya (Saray) Meydanı’nı giriş çıkışlara kapattı. Bunun üzerine protestocular, Pionerskaya Meydanı’nda toplanmaya başladı. Eylemden önce bir kişi gözaltına alınırken, daha sonra birkaç kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

Rusya’da ‘Navalny gösterisi’ bilançosu: 3 binden fazla kişi gözaltında

Moskova’daki protesto gösterisine katılmayı planlayan Aleksey Navalny’nin eşi Yuliya Navalnaya Puşkin Meydanı’na ulaşamadan ara sokaklarda polis tarafından gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Rus muhalif Aleksey Navalni, zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Berlin’den iki hafta önce ülkesine dönmesinin ardından gözaltına alınmıştı. Ağustosta Sibirya’da komaya giren ve tedavi için götürüldüğü Almanya’da zehirlendiği ortaya çıkan Navalny, Rusya’ya dönüşünde eski bir davadan tutuklanmıştı.

Navalny, zehirlenmesinden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’ni (FSB) sorumlu tutuyor. Putin ve FSB ise suçlamaları reddediyor.
Navalny, “Putin’in Sarayı: Dünyanın en büyük rüşvetinin tarihçesi” isimli bir video yayınlayarak, Putin’e ait olduğunu söylediği, Karadeniz kıyısında 1,4 milyar dolar yaptırıldığı iddia edilen bir sarayı anlatmıştı. Navalny söz konusu videoda Putin’e ilişkin, “Son 15 yılda tarihin en büyük rüşvetinin nasıl verildiğini ve dünyanın en pahalı sarayının nasıl yapıldığını anlatacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: