Kışın dondurucu soğuklarında 2 kilometre su taşıyarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar

Read Time:1 Minute, 27 Second

Ağrı ili Taşlıçay ilçesinde gelip, Eskişehir Odunpazarı (Merkez) İlçeye bağlı Ağpınar köyünde yaşayan  ailelerden  bır kısmanın yaptığı evlere (15 hane )4 yıldır su verilmiyor, köye lektirk ise daha yeni gelmiş.


Mezopotamya Haber24-Kışın dondurucu soğuklarında 2 kilometre su taşıyarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Ağrılı yurttaşların Eskişehir’de su çilesi 4 yıldan beri devam ediyor.

“2 KM YOL YURUYORUZ SU DONUNCA SUDA ALAMIYORUZ”

Yurttaşlar, 4 yıldan beri , Ağpınar köyünde susuz yaşadıklarını, yaklaşık 2 km uzaklıktan su taşıdıklarını arabası olanların araba ile ancak arabası olmayanların ise ihtiyaçları olan suyu aldıktan sonra 2 km boyunca suyu sırtlarına taşıdıklarını, böylece hem genel su ihtiyaçlarını karşıladıklarını hem de besicilik yaptıklarını belirterek, uzunca yıllardan beri su taleplerinin yerine getirilmediğinden yakışıyorlar.

Köylüler, “Bu karda kışta 2 km yol boyunca su taşımak oldukça zor oluyor, 2 km yolu git gel oldukça yorucu ve hayvanlarımızı da buraya getirip bu oluklardan su içirtiyoruz. Bazen geldiğimizde soğuktan su donuyor bu kez suda alamıyoruz geri dönüyoruz. Ayrıca, bu suyun ne kadar sağlıklı olduğunu da bilmiyoruz. Köylüler korona değil susuzluktan öleceklerini ifade ettiler”.

HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan parti yöneticileriyle Ağpınar köylülerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

“YURTTAŞLAR ÇOK ZOR ŞARTLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan köylü yurttaşlarla yaptıkları görüşme sonrası bir açıklama yaptı. Başkan Ercan, “Burada ki yurttaşlarımız 4 yıldan beri susuz çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Elektrikleri ise daha yeni gelmiş.

Pandemi sürecinde bu zor şartlarda ve sağlıksız koşullarda kilometrelerce uzaktan sırtlarında su taşıyarak genel ihtiyaçlarını çözmeye besicilik yapmaya çalışıyorlar. Burada yaşayan insanlarımız çok ciddi bir mağduriyet içerisindeler.

Partimizin gerekli kurulları konuyla ilgili gerekli görüşmeler ve girişimlerde bulunacaktır. İl örgütü olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden randevu istedik. Bununla ilgili Henüz bir cevap alamadık. Bu durumun takipçisi olacağız konuyla ilgili olumlu veya olumsuz gelişmeleri halkımızla ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: