Alman meclisinin gündeminde Türkiye’ye silah ambargosu var

Read Time:1 Minute, 33 Second

Almanya federal meclisi Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması teklifini bugün genel kurulda gündemine alıyor.

Alman Federal Meclisi Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması teklifini bugün ilk kez genel kurulda gündemine alıyor. Konuyla ilgili muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti tarafından hazırlanan iki ayrı önerge, meclis gündemine sunulacak. Yeşiller 2009 yılında verilen denizaltı satış izninin iptal edilmesini, Sol Parti ise Türkiye’ye silah satışlarının tümüyle sona erdirilmesini talep ediyor. Her iki önerge genel kurulda ele alındıktan sonra meclisin ilgili komisyonlarına havale edilecek. Önergelerin Ekonomi ve Enerji Komisyonu mu yoksa Dışişleri Komisyonu mu tarafından ele alınacağı ise henüz kesinleşmiş değil.

DW Türkçe’nin haberine göre, iki parti, “silah denetimlerinde (hukuki) boşlukların kapatılması” amacıyla da üçüncü bir önerge hazırladı. Yeşiller ve Sol Parti’nin ortak önergesi mecliste oylamaya sunulacak, ancak önergenin kabul edilmesi beklenmiyor.

SOL PARTİ GENEL SİLAH AMBARGOSU TALEP EDİYOR

Sol Parti Almanya’nın Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasından yana. Hükümetten, parçalar, teknik bileşenler ve teknoloji dahil olmak üzere tüm savaş gemilerinin ihracatını durdurması talep ediliyor. İhracat yasağının Türkiye’de silah endüstrisinde kullanılabilecek tüm ürün ve teknolojiler için geçerli olması isteniyor. Önergede Federal Hükümet’ten Avrupa Birliği nezdinde Türkiye’ye silah ambargosu girişimlerine engel olmaması, tersine aktif olarak buna taraftar olması talep ediliyor. Bu talep Türkiye’nin AB ülkeleri Yunanistan ve Kıbrıs karşısında gösterdiği “saldırgan” yaklaşımla gerekçelendiriliyor. Önergede, Türkiye’nin “Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya uzanan bir, yeni Osmanlıcı büyük güç olma iddiası” taşıdığı, Ankara’nın Suriye, Libya, Dağlık Karabağ gibi savaş bölgelerine radikal İslamcı cihatçılar transfer ederek savaşın taraflarına askeri destek verdiği belirtiliyor.

YEŞİLLER DENİZALTI İHRACATI SONA ERDİRİLSİN İSTİYOR

Yeşiller Partisi önergesinde hükümet tarafından izni önceden verilmiş olan Türkiye’ye denizaltı ihracatının iptal edilmesini ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye silah ambargosu uygulamasını istiyor. Parti buna gerekçe olarak Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Doğu Akdeniz’de aylardır yaşanan sondaj krizini gösteriyor. Ankara ile Atina arasındaki deniz yetki anlaşmazlığına dikkat çeken önergede “Türkiye tarafından NATO ortağı ve Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’a askeri tehditte bulunulmuş ve savaş gemileri Avrupa’nın sınırlarına konuşlandırılmıştır” deniliyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: