AİHM Başkanı: Mahkeme kararları tüm devletler için bağlayıcıdır

Read Time:1 Minute, 14 Second

AİHM Başkanı: Mahkeme kararları tüm devletler için bağlayıcıdır

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı (AİHM) Robert Spano, AİHM’in aldığı kararların hükümetler tarafından uygulanması zorunluluğu bulunduğunun altını çizerek insan hakları mahkemesinin kararlarının tüm devletler için bağlayıcı olduğunu belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için derhal serbest bırakılmalı kararını vermişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Bu karar bizi bağlamaz” demişti.

Düzenlediği basın toplantısında yüksek mahkemeye 2020’de en fazla Rusya ve Türkiye’den başvuru yapıldığını söyleyen Spano, Türkiye’den gelen dava başvurularının 2019’a oranla yüzde 27 arttığının altını çizdi.

Başkan, bu kararların yerel mahkemeler ve hükümetler tarafından uygulanmasının denetiminin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ait olduğunu söyledi.

Spano ayrıca AİHM’in 2020’de aldığı en önemli kararlardan birinin Demirtaş davası olduğunu da ifade etti.
Türkiye’ye yaptığı ziyaret konusunda aldığı eleştirilerle ilgili Euronews’ün sorularını yanıtlayan Spano, sorunların ulusal makamlar ve yargı organlarıyla görüşülmesinin öncelikli ve hayati öneme sahip olduğunu açıkladı. 3-4 günlük bir ülke ziyaretinde sivil toplum kuruluşları ya da diğer gruplarla görüşmenin zor olduğunun altını çizen AİHM Başkanı, bununla birlikte AİHM’in sürekli olarak bu oluşumları mahkemeye yıllardır davet ettiğini ve bunu yapmayı sürdüreceğini söyledi.

Bu davetin bu yıl da yapılacağını belirten başkan, “Türk STK’ları, karşılıklı endişe yaratan konuları görüşmek için diğerleri ile birlikte mahkemeye davet edilecektir” dedi.

Bu tür ülke ziyaretlerinin bir “öğrenme deneyimi” olduğunu belirten Spano, “Bir mahkeme başkanının bir üye devleti ziyaret etmesi, mahkemenin veya başkanın kendisinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı sorununu gündeme getirmek için bir dayanak teşkil edemez. Bireysel paydaşlarla işbirliğine düzenli olarak devam edeceğiz” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: