Daiş’in elinden kurtulan Êzidî kadın: DAİŞ kaçırdığı kadınları Türkiye’ye götürüyordu

Read Time:1 Minute, 52 Second

​​​​​​​DAİŞ’in elinden kurtulan Êzidî kadın, DAİŞ kaçırdığı kadınları Türkiye’ye götürüyordu dedi.

QAMIŞLO-SILAVA EBDULREHMAN-Şengal’in Til Qeseb köyünde yaşadığı sırada DAİŞ tarafından kaçırılan, 7 yıl sonra DAİŞ’in elinden kurtulan Necla Seid İsmail (23) yaşadıklarını anlattı. DAİŞ saldırılarından önce Şengal’in güvenli bir yer olduğunu belirten Necla, DAİŞ’in Şengal’e saldırmasıyla birlikte peşmergelerin kenti terk ettiğini hatırlattı.

DAİŞ’in kente girmesinin ardından dağa doğru kaçarak bir eve sığındıklarını söyleyen Necla, DAİŞ’in o eve baskın yaparak onu ve beraberindeki kadınları kaçırdığını belirtti. Necla, “DAİŞ çeteleri bizi topladıktan sonra erkekleri ve kadınları birbirinden ayırdı. Kadınları Musul çöllerine, erkekleri de zindanlara götürdü. Bir süre sonra bizi de Telafer’de bir okula götürerek bir aya yakın burada tuttular” dedi.


İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR

DAİŞ çetelerinin uygulamalarından bahseden Necla, “Yaşları 10-15 arasında değişen genç kızlara el uzatıyorlardı. 5-6 çetenin bir kadının bedenine yaptığı saldırı hayatımda gördüğüm en vahşi anlardı. Bizi kafir olarak niteliyorlardı. Kendilerince çıkardıkları fetvalarla bizimle evlenmelerinin helal olduğunu söylüyorlardı” şeklinde konuştu.
DAİŞ çete başı Ebu Bekir El Bağdadi’nin ‘ganimetleri paylaşın’ açıklaması sonrası Necla ve kız kardeşi Baac’e götürüldü. Burada Xelef Cemil adlı bir çeteye verilir. Xelef Cemil evli ve 5 çocuk babasıydı. Xelef Cemil Baxoz’da QSD tarafından öldürüldü.
Xelef Cemil’in yanında DAİŞ’in işgal ettiği birçok yeri gezen Necla, bu süre içerisinde her türlü şiddet ve işkenceye maruz kaldı. Necla, DAİŞ uygulamaları nedeniyle onlarca Êzidî kadının intihar ettiğine dikkat çekti. Kendisiyle birlikte kaçırılan babası ve kardeşlerinin akıbetini halen bilmediğini dile getiren Necla, kaçırılan 4 kız kardeşinden birinin nerede olduğunu bilmediğini söyledi. Akıbetini bilmediği kardeşiyle en son 3 yıl önce görüştüğünü kaydeden Necla, o görüşmede kardeşinin Türkiye’de olduğunu söylediğini aktardı.

KAÇIRILMALARINDA IRAK VE BAŞÛR YÖNETİMİ SORUMLU

Çetelere gerçek ismini söylemediğini ifade eden Necla, internete eriştiğinde Facebook üzerinden kardeşine yerini söylediğini belirtti. Kız kardeşinin Dirbêsiyê’de bulunan akrabalarına haber vermesi üzerine olay Kadın Asayişine intikal etti. Özgürleştirilen Necla Cizre Bölgesi Êzidî Evi’ne teslim edildi. Önümüzdeki günlerde Şengal’de bulunan akrabalarına teslim edilecek.
 
DAİŞ’in elinde olan tüm kadınların özgürleştirilmesini temenni eden Necla, Irak hükümeti ve Başûrê Kurdistan yönetiminin Êzidîlere yönelik işlenen suçlar karşısındaki tutumunu kınadı. Kaçırılmasının sorumlusunun Irak ve Başûr yönetimi olduğunu kaydeden Necla, bu nedenle Irak ve Başûr yönetiminin imzaladığı Şengal anlaşmasını reddettiklerini ifade etti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: