Rojava’da kaçırılan 2 yönetici kadın ölü bulundu

Read Time:59 Second

Rojava’da kaçırılan 2 yönetici kadın ölü bulundu

Haseke’de Cuma akşamı kaçırılan Özerk Yönetime bağlı kurumlarda görevli 2 kadın yöneticinin cansız bedeni bulundu. Cinayetlerden IŞİD’in sorumlu olduğundan şüpheleniliyor.

Rojava’nın Haseke kentine bağlı Daşişa ilçesi Til Şeyir beldesi Eş başkanı Saide Feysel El Hermas ile yardımcısı Hind Letif El Hidar, 22 Ocak 2021 günü kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmıştı.

Haseke Kantonu Meclisi her iki kadın yöneticinin öldürülmüş halde cansız bedenlerinin bulunduğunu açıkladı.

Açıklamada, “Bu saldırı bölgende toplum içerisinde çalışma yürüten kadınlara yönelik gerçekleştirilen ilk saldırıdır. Bölgenin IŞİD çetelerinden özgürleştirilmesinin ardından kadınlar toplumun her alanında aktif bir rol oynayarak savunmada yerlerini alıyorlar. Bu saldırının amacı Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim projesini ortadan kaldırmayı hedeflemektedi” denildi.

Yerel kaynaklar, her iki kadının kasasının kesilmek suretiyle infaz edildiklerini aktardı.

IŞİD’den şüpheleniliyor

Öte yandan merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yönetici kadınların daha önce IŞİD tarafından tehdit edildiğini, saldırıdan bu örgütün sorumlu tutulduğunu aktardı.

Gözlemevi ayrıca Deyrezor, Haseke, Rakka ve Minbic’te 17’si çocuk, 11’i kadın olmak üzere 234 sivilin IŞİD’in uyuyan hücreleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Ayrıca yerel liderler de dahil olmak üzere 418 Demokratik Suriye Güçleri savaşçısının da aynı bölgelerde suikasta kurban gittiği belirtildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: