BM’nin Libya’daki yabancı güçlere verdiği süre doldu

Read Time:57 Second

Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 23 Ekim’de Cenevre’de düzenlenen ve 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libyalı taraflar arasında imzalanan kalıcı ateşkes anlaşması uyarınca tüm yabancı savaşçıların cumartesi gününe kadar ülkeyi terk etmesini çağrısında bulunmuştu.

Cenevre anlaşmasına göre ateşkes ve yabancı güçlerin Libya’dan çıkması için belirlenen 90 günlük süre doldu. Savaşçıların hala Libya’da olması Libya’daki tarafların anlaşmanın şartlarını uygulamadaki ciddiyetine ilişkin soru ve şüpheleri de beraberinde getirdi.

23 Ekim’de imzalanan anlaşmaya göre askeri birlikler ve silahlı gruplar arasındaki cepheler boşaltılmalı ve bu güçler üslerine çekilmelidir.

Ayrıca bu güçler 90 gün içerisinde Libya’dan çekilmeli.  Bununla birlikte Libya’daki eğitimle ilgili askeri anlaşmalar ertelenmeli ve tüm eğitim ekipleri bir anlaşma yapılana kadar bölgeden ayrılmalı.

El Arap’a konuşan Libya Ulusal Ordusu Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Tuğgeneral Halid El Mahcup, “Ankara hala Libya’ya müdahale ediyor. Libya’ya savaşçı ve silah gönderiyor, eğitim anlaşmaları imzalıyor. Parlamento ise Türk güçlerinin Libya’daki varlığının uzatılmasını onayladı. Bu nedenle Cenevre anlaşmasının maddeleri yerine getirilmedi” dedi.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams, Libya’da 20 bin savaşçı ve 10 bin yabancı üssün olduğunu ve bunların ülkeden çıkarılmasının önemli olduğunu belirtti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: