Johnson: Yeni virüs mutasyonu daha ölümcül

Read Time:1 Minute, 9 Second

Hükümetin bilim konusunda başdanışmanı olan Sir Patrick Vallance ise, daha ölümcül olma ile ilgili elde edilen verilerin ‘henüz yeterince güçlü olmadığını’ söyledi.

Britanya Başbakanı Boris Johnson, ülkede ortaya çıkan yeni tip Coronavirus varyantının
daha ölümcül olabileceğini gösteren kanıtlar olduğunu söyledi.
Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu’nda yer alan bilim insanları tarafından yeni virüs varyantıyla ilgili veriler değerlendirildi. Elde edilen verilerin henüz ön değerlendirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Mutasyonla ilgili yapılan çalışmalar, bu türün daha hızlı bulaş özelliği olduğunu ortaya koymuştu.

Virüs mutasyonu ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin güneydoğusunda Kent şehrinde tespit edilmişti. O tarihten sonra Ada genelinde dominant tür haline gelmiş, 50’den fazla ülkeye yayıldığı tespit edilmişti.

Coronavirüs basın toplantısında konu ile ilgili açıklama yapan Başbakan Johnson, “Daha hızlı yayılmanın yanında, bazı kanıtlar virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine işaret ediyor” dedi.
Johnson ülkenin sağlık sisteminin yaşadığı büyük baskının nedeninin “ağırlıkla” yeni mutasyon yüzünden olduğunu da söyledi.

‘HENÜZ YETERİNCE GÜÇLÜ DEĞİL’

Yeni mutasyon ile öncesindeki verilerin matematiksel olarak karşılaştırılması ile elde edilen verilere göre, yeni mutasyonun yüzde 30 daha ölümcül olduğu değerlendirildi. Hükümetin bilim konusunda başdanışmanı olan Sir Patrick Vallance, daha ölümcül olma ile ilgili elde edilen verilerin “henüz yeterince güçlü olmadığını” kaydetti.

Salgın trendinde elde edilen verilere göre, 60 yaşındaki 1000 hastada 10 ölüm yaşanması tahmini ortaya konuluyordu. Ancak yeni mutasyonla bu sayının 13’e çıkabileceği değerlendiriliyor.
Hükümet yetkilileri, yeni mutasyona ilişkin veriler üzerinde, farklı değerlendirmeler yapılması gerektiğinin de altını çiziyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: