‘Serêkaniyê çete ailelerinin yerleşkesine dönüştürüldü.

Read Time:1 Minute, 43 Second

Bölge halkı Türk işgaline tepki gösterip,  uluslararası örgütlere Türk devletini durdurma çağrısı yaptı fakat, Türk devleti ve çeteleri, işgal ettiği bölgelerin demografik yapısını değiştirme ve bölgeyi Türkleştirme politikalarına devam ediyor.

HESEKÊ/DIYAR EHMED-Serêkaniyê de bu soykırım politikaları çerçevesinde demografisi değiştirilen şehirlerden. Türk devleti, Serêkaniyê’de para, bayrak ve Türkçenin kullanılmasını dayattı. Irak, İdlib, Hama ve Gûta’dan getirilen çete ailelerini buraya yerleştirdi. Tüm bu kirli politikaları uygulamasına uluslararası kamuoyundan tepki gelmedi.

Türk devleti ve çetelerinin saldırılarından dolayı Serêkaniyê’den göçertildiklerini ve işgalcilerin işlediği her türlü saldırıları nedeniyle hala acı çektiklerini kaydeden, Elî El-Mihêmîd, “işgalci Türk devleti ve çeteleri, çete aileleri ve yabancı ailelerini, zorla göçerttikleri halkın evlerine yerleştiriyorlar” diyerek sömürgeci uygulamalara tepki gösterdi.

‘BÖLGENİN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞTİRİLİYOR’

İşgalcilerin, Serêkaniyê halkının mülklerini, bölgeye yerleştikdiklere kişilere sattığını ve sınırsız bir talan uyguladıklarını belirten Elî El-Mihêmîd, “Uluslararası toplum ve medya, kent halkına uygulanan baskıları görmezden geliyor ve tepki göstermiyor” dedi.

Türk devleti ve çetelerinin, bölgenin demografik yapısını değiştirerek, bölgeyi tamamen Türkleştirmeye çalıştıklarını söyleyen El-Mihêmîd, Türk parasının tedavüle konulduğunu, Türk bayrağının her yere asıldığını ve sınır kapılarının ticaret için açıldığını, söyledi.

Elî El-Mihêmîd, bu uygulamalar karşısında, uluslararası insani örgütlere yaptığı çağrıda, işgal ve soykırım suçlarının araştırılarak açığa çıkarılmasını istedi.

‘SERÊKANIYÊ ÇETE AİLELERİNİN YURDU OLDU’

Serêkaniyê’den göçertilen Mihemed El-Beşîr ise, Serêkaniyê’ye dönmesi durumunda kimseyi tanımayacağını söyleyerek, yapılan demografik değişime dikkat çekti.

El Beşir, “Çünkü çete aileleri ve dışarıdan gelen yabancı kişiler buraya yerleştirildi. Serêkaniyê nüfusu 32 binden fazlaydı. Ama şu anda şehrin kendi halkından geriye kalanlar en fazla 2 bin aile civarıdır” diyerek kentin nasıl istila edildiğine dikkat çekti.
Serêkaniyê’de yaşatılan demografik değişime dikkat çeken bir diğer Serekaniyeli ise, Îmad Şêxmûs. Şêxmûs, şu anda Serêkaniyê’de yaşayanların gerçekte oranın kendi sakinleri olmadığını, İdlib, Hama, Bab ve Türk devletinin işgal ettiği diğer bölgelerden getirilen çeteler ve aileleri olduğunu söyledi.
İşgalcilerin sadece bölgenin demografik yapısını değiştirip, şehrin asıl sahiplerini göçertmekle kalmadığını belirten Îmad Şêxmûs, “Türk devleti ve çeteleri tarihi yerleri kazarak, tarihi eserleri de çalıyor ve talan ediyorlar. Tarihi eserler savaş ganimeti olarak görülüyor. Bu şekilde, bölgenin kültürünü yok ediyor” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: