BM, yabancı savaşçıların Libya’dan çekilmesi için 3 gün süre verdi

Read Time:1 Minute, 1 Second

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 23 Ekim’de Cenevre’de düzenlenen ve 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libyalı taraflar arasında imzalanan kalıcı ateşkes anlaşması uyarınca tüm yabancı savaşçıların cumartesi gününe kadar ülkeyi terk etmesini çağrısında bulundu.

Ayrıca Guterres, başkent Trablus’un yönetimini elinde tutan uluslararası tanınırlığa sahip yönetim ile ülkenin doğusunda konuşlu Halife Hafter’e çağrıda bulunarak, ‘kalıcı siyasi çözüme ulaşma, ekonomik sorunları çözme ve insani durumu hafifletme konusundaki kararlılıklarını sürdürmelerini’ istedi.

BM öncülüğünde 9 Kasım’da Tunus’ta başlayan ve Libya’daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişi ile yürütülen “Libya Siyasi Diyalog Forumunda”, 24 Aralık 2021’de Libya’da genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Libya’da 2011’de Muammer Kaddafi’nin öldürülerek görevden uzaklaştırılmasının ardından patlak veren iç savaşın ardından gelinen süreçte ülkenin doğusu ve batısında iki farklı yönetim bulunuyor.

Başkent Trablus’un yönetimini elinde bulunduran yönetimi Türkiye desteklerken, doğudaki Hafter güçlerini Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya destekliyor.

Guterres, “Tüm yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin Libya’dan ayrılması ve BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya yönelik silah ambargosuna tam ve koşulsuz saygı gösterilmesi de dahil ateşkesin gecikmeden ve derhal uygulanmasını sağlamak için her iki tarafı destekleyen ülkeleri ve daha geniş kapsamda uluslararası topluluğu” üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: