İsrail: Türkiye Hamas bürosunu kapatmazsa ilişkiler normalleşmez

Read Time:55 Second

Yediot Aharonot gazetesi, İsrail Hamas’ın İstanbul ofisi kapatılana kadar Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeyeceğini bildirdi.

İsrail’in, ‘Hamas’ın İstanbul ofisi kapatılana kadar’ ilişkilerin normalleşmeyeceğine dair Türkiye’ye bilgi verdiği iddia edildi.

İsrail merkezli Yediot Aharonot gazetesine göre Hamas’ın İstanbul ofisindeki faaliyetler arasında, ‘Batı Şeria’daki terör eylemlerinin yönetilmesi, Filistinlilerin terör faaliyetlerinde bulunmaları için istihdam edilmesi ve Batı Şeria’daki terör faaliyetlerinin finanse edilmesi ile bu fonların Hamas’ın askeri altyapısına aktarılması’ gösterildi.

İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler, son yıllarda büyükelçilerin 2018’de sınır dışı edilmesiyle sonuçlanan gerginliklere sahne oldu. Ancak Türkiye son birkaç yıl ilişkileri yeniden kurma isteğini gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin önümüzdeki Mart ayına kadar tam anlamıyla yeniden başlama olasılığına işaret ederek, “İsrail bir adım atarsa, Türkiye iki adım atabilir” dedi.

Türkiye ve İsrail, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarda ortak bir zeminde yer aldı.

İsrail ve Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçları (SİHA), Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı elde ettiği zaferde çok önemli bir rol oynadı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: